Růst české ekonomiky by měl podle analýzy společnosti Deloitte dosáhnout 4 %, tedy zrychlení oproti loňským 2,4 procentům. „Po výrazném propadu ekonomiky v roce 2020 si ekonomové přáli silné oživení v roce 2021. To bohužel nenastalo. Nové odhady jsou proto již výrazně realističtější. Jako nejpravděpodobnější se stále jeví scénář, ve kterém bude docházet k obnovování hospodářství po pandemii. Nicméně je zřejmé, že vše bude trvat delší dobu, než jsme si původně přáli,“ vysvětluje Křeček.
Produkty v obchodech již nesmí chybět
Podle ekonoma se sice daří odstraňovat problémy, ovšem pomalu. „Ekonomika běží na dopingu. Ten má podobu obřího dluhu, kterým se snažíme zlepšovat naši kondici. Bohužel však vidíme, že se zadýcháváme, což se projevuje obří inflací.“
Zásadní je, že se postupně adaptujeme na pandemii a lidé získávají chuť utrácet. „Nyní se musíme zaměřit na to, abychom obnovili dodavatelsko-odběratelské vztahy a mohli uspokojit poptávku adekvátní nabídkou. Již se nesmí stávat, že nebudeme mít potřebné komponenty ve výrobě a na pultech obchodů budou chybět některé produkty.“
Nákladné řešení s nedobrým výsledkem
Pak se dá očekávat zklidnění situace a utlumení negativních ekonomických jevů. Přesně tak, lidé si všimnou, že jsou věci zase tak, jak byli zvyklí. Ekonomika se bude vyvíjet plynule a budoucí vývoj bude lépe předvídatelný.“
Přesto, že ekonomika zrychluje, české hospodářství dále zaostává, eurozóna už je totiž nějakou dobu na "předpandemických" ekonomických číslech. „Bohužel jsme na pandemii zareagovali hůře než jiné země v Evropské unii. Naše řešení bylo nákladné, přesto nepřineslo dobré výsledky. Nemá však smysl brečet nad rozlitým mlékem. Musíme se poučit a dohnat ztráty, které jsme v pandemii nabrali,“ doplnil Štěpán Křeček.
KAM DÁL: U některých profesí jsem pro povinné očkování. Buď to pracovník akceptuje, nebo ne, říká epidemiolog Maďar.