Mince budou uloženy ve sbírkách muzea. "Na podzim si je veřejnost bude moci poprvé prohlédnout na výstavě věnované pokladům na Podblanicku," uvedla Veronika Hanusová z muzea. Nálezce našel při práci na zahradě několik mincí a vyjmul je ze zeminy. Když zjistil, že jsou zřejmě velmi staré, ponechal zbytek nálezu v původním stavu a přivolal archeology.
Opravdu pestrý poklad
Odborníci zjistili, že jde o takzvaný depot neboli poklad středověkých mincí. Místo a jeho okolí důkladně prohledali a kromě dalších mincí našli porušenou keramickou nádobku a kousky kůže, textilií a provázku. Bez laboratorního ošetření a konzervace by nálezu hrozilo nenávratné poškození.
Poklad byl podle odborníků uložen v 50. letech 15. století a zahrnuje pestré ražby české, rakouské, německé a uherské. Převažují nekvalitní drobné německé a rakouské mince, především feniky, a dále jde o stříbrné pražské groše z doby Jana Lucemburského, Karla IV. a Václava IV. Nejvíce vynikají dva zlaté uherské dukáty Zikmunda Lucemburského a Albrechta I. Habsburského.
Muzeum ocenilo příkladný přístup nálezce, díky němuž bylo možné prozkoumat ucelený mincovní nález, vypovídající o historických souvislostech poloviny 15. století na Podblanicku.