Před několika lety ji přitom nechalo odbahnit a na jejím břehu vybudovalo pláž. "Situaci na Marvánku posuzují odborníci z Třeboně, kteří se zabývají obnovou rybničních ekosystémů a spolupracují i s parazitology z Univerzity Karlovy," řekla mluvčí města Kateřina Lauerová.
Jen na vlastní nebezpečí
Výskyt problematických larev ptačích motolic byl na Marvánku potvrzen také letos, koupání je tam proto na vlastní nebezpečí. Cerkárie mohou způsobit alergickou kožní vyrážku, takzvanou cerkáriovou dermatitidu. Jde o reakci těla na larvy, které se zavrtají do kůže a jsou ve většině případů zlikvidovány bouřlivou imunitní reakcí. V případě intenzivního napadení se mohou dostavit i příznaky v podobě horečnatých stavů.
O tom, zda bude mít člověk po koupání problémy, rozhoduje mnoho faktorů. Patří mezi ně přítomnost nakažených plžů u vstupu do vody, směr větru nebo citlivost jedince. Řešením je například sběr plžů nebo jejich trávení, vypuštění rybníka na zimu, likvidace podvodní a příbřežní vegetace nebo nasazení línů, kteří vodní plže požírají. Žádný postup ale není stoprocentně účinný a výsledky bývají různé podle lokality.