Záchranáři a lékaři pražské záchranky uskuteční za rok přes 120 000 výjezdů, při kterých ošetří na 112 000 pacientů. Operátorky denně přijmou okolo 600 volání na tísňové linky. U případů s nejvyšší naléhavostí jsou posádky na místě do 8 minut a v 95 procentech případů dorazí k pacientovi do 15 minut. Podle instrukcí operátorek po telefonu nebo v péči posádek se ročně narodí 60 dětí.
"Naším trvalým cílem je zajišťovat přednemocniční neodkladnou péči v co nejvyšší kvalitě, v co nejkratším čase a zároveň udržovat na vysoké úrovni naši krizovou připravenost pro mimořádné události s vysokým počtem zraněných," tvrdí Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.
Vozy pražské záchranky najezdí ročně 2,5 milionu kilometrů a jejich průběžná obměna je zásadní pro udržení kvality a bezpečnosti poskytované péče. Každý rok by tak měla záchranka koupit 15 nových sanitek. Potřeba navyšování personálu i základen souvisí také se současným vytížením výjezdových skupin a zhoršující se průjezdností některých částí Prahy.
Záchranka má nyní v hlavním městě 20 výjezdových základen. V následujícím roce plánuje otevřít další v ulici Průběžná v Praze 10. Do roku 2021 by mělo být základen 25. Počítá se s takovými stavebními úpravami (oddělené toalety či šatny), aby na nových či rekonstruovaných základnách mohly sloužit také záchranářky, které jsou součástí dvoučlenných posádek v Praze od roku 2016.
"V roce 2021 by měla mít záchranka 80 moderních sanitek, jejichž stáří nebude vyšší než šest let a nebudou mít najeto více než 300 000 kilometrů." V letošním roce zahájila záchranná služba přechod na elektronickou zdravotnickou dokumentaci (EZD). Záznam o výjezdu zdravotníci nově vyplňují místo do papírového formuláře na tabletu s klávesnicí, čímž odpadá nutnost údaje přepisovat na počítači.
O obyvatele metropole se stará:
- 214 zdravotnických záchranářů
- 92 řidičů vozidla ZZS
- 86 technicko-hospodářských pracovníků
- 40 operátorek zdravotnického operačního střediska
- 33 lékařů
- 13 dělníků
Největší události pražské záchranky
2002 - Povodně na Vltavě: Operátoři tísňové linky řešili až 1 000 telefonátů za 24 hodin. Záchranáři evakuovali mimo jiné Nemocnici na Františku, několik sociálních zařízení a kvůli vodě opustili i některé své základny. V ČR zemřelo 17 osob.
1995 - Požár hotelu Olympik: Oheň se rozšířil z 11. patra hotelu a způsobil smrt 8 osob a zranil 34 lidí. Zachránit se podařilo přes 100 osob, letečtí záchranáři evakuovali hosty i ze střechy hotelu.
1990 - Teroristický útok: Výbuch amatérsky sestrojené bomby s nasekaným železem zranil na Staroměstském náměstí 18 lidí.
1982 – Nehoda tramvaje linky 26: Vykolejení tramvaje na Špejcharu způsobilo nejtragičtější nehodu v historii pražské MHD. Zemřelo 7 osob a 55 utrpělo zranění.
1975 – Pád dopravního letadla: Havárie dopravního letadla v Suchdole si vyžádala 79 obětí. Během 32 minut od přijetí výzvy zdravotníci ošetřili a transportovali 52 zraněných.