Babiš? Nic s ním nemáme
Začněme tím, kdo stojí za iniciativou. V některých diskusích se objevilo, že aktéři jsou napojení na Andreje Babiše a je to vlastně celé jen habaďůra. Oba (Radek Súkala a Karel Punčoch) se tomu jen usmívají. "Je pravda, že jsme pro Nadaci Agrofert dělali před pár lety webovky. Pro Mafru jsme také realizovali nějakou zakázku, ale už v roce 2011, to tam pan Babiš ještě určitě nebyl. Takže všem nařčením, že za tím snad dokonce i pan Babiš sám stojí, se jenom smějeme. Není to pravda."
Co kde stojí telefonování
Zatímco u nás takový balíček pořídíte za 749 korun, v Polsku ho seženete v přepočtu i za 244 Kč, ve Velké Británii za 471 Kč, v Rakousku navíc získáte i jedenáctkrát větší objem dat a tak dále.
V celosvětovém porovnání jsou na tom hůř už jen Japonsko a Maďarsko. Smutný příběh, který se však jen těžko změní, pokud někdo s nabídkami operátorů neudělá krátký proces a nepřesvědčí je, aby zlevnili.
Od slov k činům
Tak nějak uvažovali Radek Súkala a Karel Punčoch, kteří jsou díky svému úspěšnému podnikání ve světě internetu a moderních médií jako doma. "Ve středu odpoledne jsme si s dalšími kolegy v kanceláři říkali, jaké šílené částky vidíme každý měsíc na účtech za telefony. A ve čtvrtek odpoledne byla na světě stránka andrejuvtarif.cz," usmíval se po třech dnech Punčoch.
Jejich záměr je jasný, nenechat utichnout debaty o neomezeném tarifu za 163 korun. "Chtěli jsme vyvolat diskusi. Nedopustit, aby všechno vyšumělo do ztracena. Že se jeden den zveřejní cena pro ministerstvo a za chvíli si to nebude nikdo pamatovat. Něco, o čem se obyčejným smrtelníkům může jen zdát."
Síla davu je mocná!
Využili svých zkušeností z podnikání na internetu a sociálních sítích a spustili marketingově ne úplně ojedinělou, o to zajímavější kampaň. "Chtěli jsme iniciativu nechat anonymní a nezveřejňovat, kdo za projektem stojí. Chtěli jsme vidět, co to udělá samo o sobě. Kdybychom se neobávali toho, že by se díky mylným dedukcím mohla iniciativa stočit nechtěným směrem a minout se tak účinkem, ani bychom z anonymity nevystupovali. Dnes máme přes patnáct tisíc lidí, kteří chtějí bojovat za stejnou věc," doplnil kolegu Súkala.
Co s tím?
Možná si řeknete, že je to blbost a stejně se zažitými pořádky nic neudělají. Jenomže to opravdu může být jen zdání a klamný pocit z něčeho, co tu už roky funguje. Síla tisíců je mnohem víc než jednotlivce, to je jasné. A také bere sílu z plachet operátorům, kteří tvrdí, že vyjednávat s jedním člověkem o lepších podmínkách je náročné a zabere to moc času. To je první podstatná věc.
Druhá, možná ještě důležitější, je, že pokud operátor odmítne minimálně jednat to ceně, kterou poskytl ministerstvu, najednou bude muset hodně co vysvětlovat. "Ať nám pak řeknou, z jakého důvodu někomu ano a jinému ne. Je evidentní, že lepší ceny jdou. Nebo snad prodělávají na tarifu, který domluvil pan Babiš? Pokud ano, tak jaké výhody z toho mají? Na tohle se budeme ptát," vysvětluje Súkala.
Dalším krokem iniciativy tak může být to, že se oba muži vydají na pobočky nebo centrály jednotlivých operátorů a budou žádat vysvětlení na kameru. "Zase chvíli počkáme, až budou naše síly ještě větší. Ale bylo by fajn přestat být národem, který si nechá vše líbit. Umím si představit živé vysílání, žádné stříhání. Ať už u operátorů, nebo na ministerstvech. Nechť vše vysvětlí," plánuje Punčoch.
Ať jste firma, nebo jednotlivec
Možná stojí za to se alespoň podívat, o co vlastně jde. Je fajn mít klid. Na druhou stranu, když máte jako společnost náklady na mobily zaměstnanců pomalu vyšší než chod celé kanceláře, je něco špatně. Je potřeba také říct, že absolutně nikdo neútočí na Andreje Babiše jako osobu či politika. Právě naopak. V podstatě to byl on, kdo tuhle diskusi začal a svým uměním "donutil" T-Mobile k nějaké akci. Přidají se další?