Nejstarší vinice
V blízkosti obce byla založena na slunné jižní straně vrchu Cecemína u Dřís první vinice u nás, a to již v samotných počátcích vlády rodu Přemyslovců. Táhla se po stráni nad dnešními Nedomicemi až ke Všetatům. Už tenkrát se jí říkalo „Vinice sv. Václava“. Díky ideální, tedy k jihu obrácené poloze a kvalitní půdě, rodila po staletí spoustu velmi dobrého vína.
Prastará vinice byla ale roku 1818 zrušena, neudržovaná logicky pustla. Až roku 1905 byl proveden pokus o její obnovení za přispění kapituly. Tak došlo na ploše 28 a 77 m2 k zasazení mělnické révy. Bohužel neúspěšně. Zbytky původní vinice zanikly při pozemkové reformě (1921) rozparcelováním dříského dvora.
Díky obecnímu úřadu v Dřísech byla obnovena až teprve nedávno.
K vinici se váže několik pověstí :
První vypráví o tom, že to byla kněžna Ludmila, manželka knížete Bořivoje a dcera pšovského vojvody Slavibora, která zde dala vysázet vinnou révu – prý moravskou, dar samotného knížete Svatopluka. Na vinicích jí měl pomáhat její vnuk – pozdější kníže Václav (proto název vinice sv. Václava).
Další je z období třicetileté války. Na úpatí vrchu Cecemína měly být vinné sklepy, které byly v době nepokojných válečných let zazděny, aby víno bylo chráněno před vojáky. Místo bylo zasypáno hlínou a zarostlo trávou a jelikož válka trvala mnoho let, někteří obyvatelé prchli, byli pobiti a další zemřeli, nemohli lidé v pozdějších dobách otvor do sklepů najít a dodnes ho nikdo nenašel. Tak se prý pod vrchem Cecemína dodnes nachází mnoho vína.
Jiná vypráví o tom, že se u kapličky na Cecemíně objevují bezhlaví rytíři, pokud má být nějaká vojna. (http://www.drisy.cz/)
Širokou škálu vinařství najdeme kolem Mělníka. Mělnická vinařství jsou velmi dobrá a vyhledávaná. Na jejich přehlídku jste mohli zajít při vinobrání před 14 dny. Pokud jste to nestihli, nevadí. Určitě je zvládnete navštívit jednotlivě.
Vinařství Bettina Lobkowicz Mělník - vyrábí víno z vlastních hroznů
Navazuje na staletou vinařskou tradici na Mělníku. Tady vládne historickým vinicím Trojslava, Velclovka, Koráb, Thunovka, Sirotčí, Klamovka, Městská, Turbovice, Šternberka, Trautmanka. Vinice jsou položené na jižních a západních svazích řeky Labe, je zde teplo a nadmořská výška 200 metrů. Víno se potom vyrábí v rekonstruovaných sklepech přímo u řeky Labe. Kromě vín ve vinařství zakoupíte například místní sekt, dále vinné destiláty a olej z hroznových jader. V blízkosti najdete udržovanou zahradu, kde je možno posedět, ochutnat víno a odpočinout si v klidné atmosféře řeky. Vyrazit můžete i na kole, v blízkosti je Polabská cyklostezka.
Vinařství Kraus
Rodinná firma Mělnické vinařství Kraus nabízí široký sortiment vína. Sídlí přímo v Mělníku, proslulém městě vína nad soutokem Vltavy a Labe. Historie pěstování révy v okolí sahá až do roku 892, nejvíce se tady o rozkvět vinařství zasloužil Karel IV. Kraus navazuje na starou tradici mělnického vinařství.
Vinařství Vondrák
Rodinné vinařství začalo vyrábět v devadesátých letech. Dneska hospodaří na 10 ha vinic, které najdete na jižních svazích břehu Labe. Zdejší opukové půdy jsou velmi přínosné a prospívají kvalitě vína. Pokud chcete přívlastkové víno, stavte se.
LOBKOWICZKÉ VINAŘSTVÍ ZÁMEK MĚLNÍK, s.r.o.
Historie Lobkowického zámeckého vinařství má své kořeny v roce 1753. V roce 1909 zde byl vykopán sklep sv. Josefa, také přošel rekonstrukcí roku 2009. Ve sklepě byly instalovány moderní technologie, a tím byl dán první impuls k návratu vinařství na zámek.
JEVINĚVSKÉ VINAŘSTVÍ
Jeviněvské vinice najdete na historické vinici rodu Chotků. Vinohrad má 6 ha a leží na strmém svahu s opukovým podložím, je postupně obnovován a hospodaří na něm od zimy až po sklizeň Ing. Štěpán Sedlák.