Rychlé bydlení pro mladé lidi i ty, kteří hledají levnou variantu. Modulové domy mohou být řešením

Kdo by poznal, že nejde o "běžný" dům?
Zobrazit fotogalerii (6)
 

Co jsou modulové domy? I když se už i u nás o takové bydlení lidé stále více zajímají, povědomí o tom, co vlastně znamená žít v modulovém domě, je stále ještě poměrně malé. A přitom jde o zajímavou možnost řešení problému, který může stihnout mnoho z nás.

Když se člověk dostane do tíživé situace ohledně bydlení, začne řešit, co dělat dál. Stejně tak jsou  často v nezáviděníhodné situaci mladé páry nebo i lidé, jimž již odešli potomci za vlastními rodinami a oni si nemohou nebo ani nechtějí dovolit platit velký dům nebo byt. Ve všech těchto případech není špatné zapřemýšlet třeba o modulovém domě.

Rychlá stavba malého domu

Nabídka modulových domů je i na našem trhu stále bohatší. Co bychom tedy o nich měli vědět, abychom se mohli rozhodnout, jestli se vůbec o takový druh bydlení chceme zajímat? Modulové domy nejsou totéž jako mobilheimy, o nichž už většina lidí slyšela. Na druhou stranu mají s těmito “stavbami” společné rysy. Jedním z nich - pro mnohé tím nejdůležitějším - je rychlá výstavba, lépe řečeno dodání modulu. Oproti mobilheimům má ale modulový systém bydlení jednu velkou výhodu, spočívající v poměrně snadném rozšiřování obytné plochy podle aktuální potřeby nebo finančních možností. Právě na to jsou moduly připraveny.

Rozšířit dům? Žádný problém...

Narodilo se dítě a bude potřebovat svůj pokoj? Je čas začít uvažovat o “dokoupení domu”. Jde v podstatě o stavebnici pro dospělé. Jistě je ale dobré už při umisťování prvního modulu počítat s možným rozšiřováním.

Levnější varianta bydlení

Dalším momentem, který mnohé zájemce může přesvědčit o vhodnosti takového bydlení, je jeho cena. Samozřejmě jde o náročnost, ale není vyloučeno postavit si modulový dům za několik set tisíc korun, což je oproti běžné výstavbě jen zlomek nákladů. Jak bylo již uvedeno, kromě ceny jde i o rychlost. Nový modulový dům může na místě stát prakticky během několika týdnů - jde ale samozřejmě o to, jakého výrobce zvolíte a zda si necháte dům na zakázku upravit a podobně. Jediným požadavkem, na nichž firmy, které modulové domy instalují, je zcela rovná plocha pro jeho usazení. Její zajištění a způsob, jakým se ke kýženému stavu dobrat, je na dohodě s danou firmou.

Dům postaví v dílně

Jak se modulový dům staví? Jednotlivé jeho části jsou vyrobeny ve firmě a na pozemku pak už dojde jen k jejich kompletaci. Může se jednat o sestavení z panelů nebo dovezení celých obytných buněk z výroby přímo na místo. Proto je nutné pro instalaci modulového domu využít pouze dobře dostupný pozemek, na který bude možné rozměrný náklad dopravit. Je třeba počítat s pohybem rozměrných a těžkých strojů.

Malé bydlení?

Když jsme zmínili výhody modulových domů, bude jistě správné upozornit i na možné mínusy, které s sebou takové bydlení nese. Jednoznačně je třeba myslet na to, že ať chceme nebo ne, nejde o zámecké prostory nebo taneční sály. Jednotlivé moduly mají přece jen omezenou velikost. „Díky tomuto typu staveb a samostatné modularitě, lze ale stavby upravovat do různých tvarů L, Z, U, tvořit bungalov nebo stavět klidně i na patro. Díky tomu se dokáže postavit plnohodnotné bydlení s prakticky neomezenou velikostí. Pro příklad stavby 7 modulů do U, která má celkovou výměru cca 220 metrů čtverečných.

Modularita je ve světě hodně skloňované téma a řeší se pomocí tohoto stylu i hotely, nemocnice, úřední budovy, či obchodní centra. V České republice to bohužel není tak rozšířené, i když postupnými kroky se to zlepšuje. Česká republika má stále zarytou myšlenku že modulární dům je kontejner a nebo mobilheim, což není pravda. Před rokem také vznikla nová asociace CS modular (Československá asociace modulární výstavby), která si dala za úkol s touto nepříznivou situací něco udělat a propagovat samotnou myšlenku modularity. Nejde však jen o propagaci, ale jde i o tvorbu nových norem a jednání s ministerstvy, kdy se řeší stavební problematika, tedy především problematika stavebních povolení a jejich zdlouhavé vyřizování,“ vysvětlil Ing. Jiří Vidlák ze společnosti Hutchhouse, která se výrobou modulových domů zabývá.

Jak je to s teplem? 

Někdy se hovoří o tom, že problémem může být menší komfort z hlediska tepelné izolace, ačkoliv se samozřejmě jedná o domy k celoročnímu bydlení. Jejich konstrukce, podle některých obav, ale nemůže zajistit tak dobré izolační vlastnosti jako klasické domy postavené pomocí moderních technologií. Tyto obavy ale opět vyvrací Ing. Jiří Vidlák. „Pro výstavbu modulárních domů se používají nejmodernější technologie a materiály, kdy mnohdy materiály jsou užity kvalitnější než na klasické stavbě z důvodů přemisťování domu. Modulární stavby v základu splňují nízkoenergetickou třídu B, případně při drobné úpravě i třídu A. Pokud by zákazník požadoval, lze postavit i tímto systémem pasivní stavbu,“ uvedl Jiří Vidlák, zástupce zmiňované společnosti.  

"Krabice" i dům se sedlovou střechou

Jak takový modulový dům vypadá? Může se samozřejmě jednat o “obyčejný kontejner”, tedy tvarově jednoduchou stavbu, která upoutá hlavně vyznavače jednoduchých a čistých linií. Není ale velký problém zvolit i moduly s klasickou střechou, pod níž budou mít obyvatelé možnost zřídit úložné prostory nebo dokonce další místnost. Vše záleží na vkusu každého ze zájemců o takové bydlení.

K trvalému bydlení

Protože se jedná o dům k trvalému klasickému bydlení, rozhodně před rozhodnutím o jeho umístění na pozemku navštivte stavební úřad. Tam se dozvíte, jaké úřední kroky je nutné před jeho výstavbou provést. S ohledem na rozměry, připojení na inženýrské sítě a podobně bude nutné si vyřídit stavební povolení. Stejně tak po výstavbě bude dům podroben klasickému kolaudačnímu řízení a bude mu přiděleno číslo popisné. Pak už nic nebrání tomu, aby se zde jeho obyvatelé přihlásili k trvalému pobytu…

KAM DÁL: Hokejové mužstvo v Jaroslavli zahynulo při letecké nehodě. Na výročí tragédie vzpomíná celý sportovní svět