Řeč je o tzv. "modrém světle", které vyzařují mimo jiné i některé typy zářivek, televize, počítač, telefon, ale i slunce. To znamená, že nás tento typ světla každý den přímo obklopuje. Není ale třeba panikařit. Modré světlo sice negativně ovlivňuje kvalitu našeho spánku a dokonce může způsobit i nespavost, jak dokazují výzkumy, ale samo o sobě není škodlivé.
Ve dne totiž na náš organismus nemá negativní vliv, problém je v momentě, kdy jsme mu vystaveni ve večerních hodinách.
Tento druh světla, do kterého spadají mimo jiné i sluneční paprsky, totiž našemu tělu říká, že je čas být vzhůru.
„Ne všechno modré světlo je špatné. Vystavení modrému světlu ze slunce nám pomáhá nastavit a udržovat naše tělesné hodiny. Naše tělo tak postupně se západem slunce začíná být unavené. Problém nastává tehdy, kdy jsme v pozdních hodinách vystaveni přílišnému množství umělého modrého světla,“ uvedla pro Everyday Health specialistka v oboru, docentka Carney.
„Náš mozek nerozlišuje mezi jednotlivými typy modrých světel, tím pádem si naše tělo při vystavení velkému množství umělého modrého světla v pozdních hodinách myslí, že je čas být vzhůru,“ dodala.
Několik hodin před spaním bychom se podle expertky měli tomuto typu světla vyhnout a s největší pravděpodobností zaznamenáme obrovské zlepšení kvality našeho spánku a dost možná i větší množství energie poté, co se probudíme.
Stačí jen několik hodin před spaním vypnout televizi, počítač a odložit mobil. Ideální je místo sledování filmu zasednout k napínavé knížce.
Lidé, kteří několik hodin před spánkem bez počítače a telefonu zkrátka nemohou být, by si měli na svých přístrojích nastavit, aby se v určitý čas obrazovky jejich telefonů i počítačů zbarvily do teplých tónů.
Zdroj: Everyday Health, National Library of Health
KAM DÁL: Nebezpečné podzimní rostliny: Tyto druhy rostlin mohou ublížit vašim domácím mazlíčkům.