Známé osobnosti rozjely kampaň Rouška není hanba. Když lidé neposlouchají vládu, snad pomůže jejich příklad

Anna Geislerová je angažuje často - tentokrát propaguje to nejdůležitější - ochranu zdraví
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Rouška není hanba - to je kampaň, kterou se známé osobnosti snaží propagovat to, co bychom měli dělat v této chvíli úplně všichni a bez rozmýšlení, tedy nošení roušek. I když jde Praha příkladem a zakázala třeba vstup do MHD bez zakrytých úst a nosu, pořád to není dostatečné. Stále se najdou lidé, kteří se této (alespoň morální) povinnosti vzpírají, často ze studu. A přitom jsou takové obavy úplně zbytečné.

Není hanba nosit brýle, když je riziko, že bez nich v autě nabouráme. Není hanba nosit hůl, pokud je naše chůze bez ní nejistá. A stejně tak není hanba nosit roušku v době, kdy je to prostě nutné. Které známé osobnosti se ke kampani Rouška není hanba připojily? Kromě těch, které jsou vidět ve fotogalerii, to je například Jitka Schneiderová, Hana Vagnerová, Eva Čerešňáková, Eva Decastelo, Lukáš Hejlík, Olga Lounová, Petr Janda, Václav Kopta, Ben Cristovao, Jiří Dvořák a mnozí a mnozí další. Častokrát si přejeme být jako celebrity. Teď máme jedinečnou příležitost!

Většina nejsou všichni

I když Praha je oproti zbytku republiky poměrně disciplinovaná (a pokud se vám to, Pražáci nezdá, podívejte se na venkov, kde o člověka s rouškou nebo alespoň zakrytými ústy a nosem jednoduše nezavadíte), stále máme i zde co dohánět. Podívejme se na takový Tchaj-wan, kde lidé okamžitě dostali roušky, nařízení je nosit a problém s koronavirem mají s Evropou nesrovnatelný. A to ani tato země není členem Světové zdravotnické organizace. Lidé tady ale patrně více dbají na zdraví nejen své, ale i dalších lidí a stud nebo obavu z vlastního zesměšnění hodili za hlavu. Proč také ne - jde doslova o život.

Prosby nepomáhají

Česká republika je krajem rebelů, lidí svého rozumu a hlavně nedůvěry k politickým i jiným autoritám. A tak se vlastně ani nedivíme, že lidé ve značné části ignorují nažízení, natož doporučení nebo apely vlády. „Noste, prosím, roušky,“ sice hezky zní, a ačkoliv v tomto ohledu přidal na naléhavosti projevu i jindy nevýrazný místopředseda vlády Jan Hamáček (za což je na sociálních sítí po dlouhé době upřímně chválen), nějak to neplatí.

Blázen nebo ne?

„Nebudu ze sebe dělat blázna, je to jako když má pes na krku ten límec,“ konstatoval jeden čtyřicátník na přímý dotaz prodavačky s rouškou, proč také nemá “něco na obličeji”. Pán ze sebe nebude dělat blázna, ale třeba pacienta - a nejen ze sebe, ale případně i z mnoha lidí kolem. Ano, to bude jistě mnohem lepší a důstojnější…

Ostatním jdou příkladem

A protože Češi odmítají vysvětlování a apely politiků, přidaly se k těm, kteří se snaží probudit lidi, také známé osobnosti, které jsou pro mnohé větší autoritou. Vznikla kampaň Rouška není hanba a právě zpěváci, herci a další známí lidé v ní propagují nošení roušek. Internet se plní jejich (a nejen jejich) fotografiemi s rouškami na obličejích a jen opravdu málokomu na nich připadají směšní.