Hladina krevního tlaku se měří pomocí dvou hodnot, a to systolického tlaku a diastolického tlaku, a to v mililitrech rtuti (mmHg). Systolický tlak znázorňuje sílu, kterou naše srdce pumpuje krev do našeho těla, a diastolický tlak je odpor, který proti průtoku krve v cévách působí, informuje National Health Service.
Zdravotní rizika vysokého krevního tlaku
Vysoký krevní tlak zatěžuje nejen naše srdce, ale také naše cévy a další orgány jako ledviny, mozek a oči. Hypertenze tak může postupem času ohrozit nejen zdraví našeho srdce, ale i dalších důležitých orgánů, zvyšuje totiž riziko vzniku hned několika vážných zdravotních stavů, mezi které patří:
- infarkt
- mrtvice
- onemocnění srdce
- srdeční selhání
- onemocnění periferních tepen
- aneuryzma aorty
- nemoc ledvin
- vaskulární demence
Důležité je tak nechat i náš krevní tlak pravidelně kontrolovat praktickým lékařem a v případě, že zjistíte, že se jeho hodnoty zvyšují, je nutné se okamžitě snažit o jeho opětovné snížení, v opačném případě riskujete vážné zdravotní komplikace.
Snížení vysokého krevního tlaku
Naštěstí existují poměrně jednoduché změny životního stylu, které zvládne provést opravdu každý a které vám pomohou s opětovným snížením krevního tlaku. Mezi tyto změny patří zejména:
- snížení množství soli v jídelníčku
- vyhýbání se nadměrné konzumaci alkoholu
- udržování si zdravé tělesné hmotnosti
- pravidelná fyzická aktivita
- vyhýbání se nápojům a potravinám s obsahem kofeinu
- skoncování se zlozvyky, jako je kouření
S hypertenzí vám pomůže i obyčejný banán
Se snížením vysokého tlaku vám mimo jiné pomůže také konzumace jednoho banánu denně. Se snížením vysokého krevního tlaku nám totiž mimo léky může pomoci i zařazení potravin s vysokým obsahem draslíku, hořčíku a vitamínu B do jídelníčku.
Banány jsou bohaté na draslík, který pomáhá vyrovnávat množství sodíku v těle a přispívá tak velkou měrou mimo jiné právě i ke snížení vysokého krevního tlaku.
Kdo by si měl dát na vysoký krevní tlak pozor?
Hladinu svého krevního tlaku by si měli hlídat zejména lidé patřící do rizikových skupin. Mezi osoby, u kterých můžeme pozorovat vyšší riziko vzniku hypertenze, patří lidé, kteří:
- trpí nadváhou
- kouří
- nemají dostatek fyzické aktivity
- jsou starší 65 let
- mají problémy se spánkem
- konzumují příliš mnoho alkoholických nápojů a nápoje s obsahem kofeinu
- konzumují velké množství soli
- mají v rodině někoho, kdo trpí hypertenzí
Zdroj: National Health Service, Mayo Clinic
KAM DÁL: Chladné počasí zvyšuje riziko vzniku mrtvice a infarktu. S prevencí může pomoci i termoprádlo.