Za netypickým párem z Lodže se totiž skrývá genetický úkaz, zvaný albinismus. Oba rodiče, Diana a Franck, jsou jako rodáci z Kamerunu černoši. Ale narození bílé dcerky pro ně nebylo překvapením, protože v matčině rodině se albíni vyskytují docela často, světlou barvu kůže má i její strýc a dva bratři.
List Onet připomněl, že albinismus se může u dítěte projevit, pokud se jeho gen vyskytuje u obou rodičů, u kterých se ale nemusí projevit.
Není to až tak neobvyklé
Joanna a Jason jsou dvojvaječná dvojčata. Rozdílná barva pleti se u takových sourozenců vyskytuje velice vzácně, ale není vědě neznámá. Z hlediska genetiky je to prostě možné, tvrdí doktor Janusz Lasota, konzultant lodžské porodnice.
Ve světě připadá na 17 000 osob jeden albín, ale na černém kontinentu, kde jejich procento stále vzrůstá, jeden albín připadá na 5 000 Afričanů. Kvůli barvě pleti ale často čelí diskriminaci a pronásledování. Podle zprávy OSN umírá v Africe 98 procent albínů před čtyřicítkou, z toho 80 procent na rakovinu kůže. V některých oblastech subsaharské Afriky jsou dokonce považování za nositele neštěstí, jinde se věří pověrám, že jsou vybaveni kouzelnou mocí a že některé části jejich těla mohou zajistit štěstí a úspěch. To již vedlo k případům mrzačení i vražd.