Medvědí česnek je silný životabudič. Název získal právě podle medvědů, kteří na něj chodí po zimním spánku, aby se probrali a po měsících klimbání načerpali energii. Úplně stejně působí česnek i na lidi.
Cesta ke zdraví
Medvědí česnek se často objevuje tam, kde měli osídlení Slované. I ti už tedy znali sílu této bylinky a rádi ji využívali. Oproti klasickému česneku má ten medvědí sice slabší vůni, ale zato silnější a širší účinky. Stimuluje nervový systém. Tato studie potvrzuje, že brání stresu a jeho vedlejším projevům. Mírní úzkostné stavy, reguluje vnímání emocí a blokuje přehnané reakce. Nejúčinnější je ve formě čaje.
Léčivé účinky medvědího česneku:
- Silné antimykotikum, účinné v boji s plísněmi.
- Hubí střevní parazity.
- Pročišťuje játra.
- Uvolňuje dýchací cesty.
- Pomáhá při potížích s pohybovým aparátem.
- Snižuje krevní tlak.
- Tlumí křeče.
- Funguje jako silný antioxidant.
- Působí antiskleroticky (brání usazování nečistot v cévách).
- Pomáhá při infekčních průjmech.
- Posiluje „práci“ srdečního svalu a předchází kardiovaskulárním nemocem.
- Podporuje vylučování cholesterolu.
- Má protinikotinové účinky.
Pozor při sběru
První lístky se objevují už v polovině března, kdy se les ještě nezazelenal a všechny sluneční paprsky si nárokuje právě medvědí česnek. Díky tomu ho v lese nepřehlédnete. Podobně je na tom ale i konvalinka a ocún. Kytky jsou to roztomilé, ale svými listy nápadně podobné česneku. Stačí přivonět a aroma vám napoví, jestli sbíráte léčivou bylinu, nebo si naopak zaděláváte na otravu.
Medvědí česnek má poměrně velké nároky na zázemí. Jeho domovem jsou listnaté a lužní lesy, vlhké a stinné prostředí, blízkost potoků a nepřístupná úbočí. Hojně rozšířený je v Alpách. Čím větší klid má ale na růst, tím silnějším aroma a léčivými účinky se může pochlubit.
Medvědí česnek v kuchyni
Medvědí česnek má největší využití v kuchyni. Můžete z něj připravit krémové polévky, přidat ho do nádivky nebo do salátu, vyrobit pesto nebo bylinkové máslo. Podpořit zdraví umí i česnekový med nebo šťáva (max 1 dcl denně) a tinktura, kdy zalijete 20 g listů česneku litrem vodky, necháte tři týdny odpočívat a pak jen přelijete do tmavé sklenice a užíváte třikrát denně deset kapek.
Není česnek jako česnek
Bojíte se při konzumaci česneku nepříjemného zápachu z úst, a tak se mu radši vyhýbáte? To vám s medvědím česnekem nehrozí. Má sice typické aroma, ale v ústech „pracuje“ jinak a nedochází k tam masivnímu uvolňování čpavých silic. Jediné riziko představuje jeho nadměrná konzumace. Může totiž podráždit ledviny a žlučník.
Zdroj: redakce, gesundheit.de, bfr.bund.de, homeware.cz
KAM DÁL: Netrapte se s loupáním česneku, pomůže vám teplá lázeň.