Při letmém pohledu do historie je zajímavé zaměřit se na přehled těch nejnebezpečnějších počítačových virů. Jejich legrační názvy však vůbec nekorespondují s tím, jakou paseku dokážou způsobit.
I love you
Dodnes se jedná o jeden z nejznámějších virů, který se kdy v počítačích uživatelů internetu objevil. Název I love you je vlastně určitým druhem kybernetické provokace. Tento virus během jedné noci zasáhl deset procent všech tehdejších uživatelů internetu, což v řeči peněz znamenalo škody ve výši 5,5 miliardy dolarů.
Nakažená zpráva se šířila skrze e-mail s předmětem LOVE-LETTER-FOR-YOU. Útok na city vyšel a po otevření e-mailu se tento „romantický“ vir automaticky rozeslal na všechny e-mailové kontakty v adresáři. Miliony lidí na světě se tak ze zoufalé důvěřivosti staly obětí nepříjemné hry, která pro mnohé skončila fatálně.
Melissa
Krásné ženské jméno v sobě skrývá opravdovou bestii. Počítačový vir Melissa se stejně jako I love you šířil skrze e-mailovou schránku. Tu dokázal doslova zahltit novými zprávami, takže se celá poštovní schránka nenávratně ucpala infikovanými e-maily. Paradoxně se Melissa do mailu šířila skrze programy Microsoftu, jako je Word a Excel. Pokud byl jeden z těchto dokumentů infikován, následné otevření znamenalo lavinu masového generování infikované pošty.
Solar Sunrise
Původně se vláda domnívala, že tvůrci záškodného viru Solar Sunrise jsou hackeři z Iránu. Pod lampou je však největší tma, říká slavné přísloví. Dva mladí Američané totiž tohoto internetového škůdce vytvořili tak, aby prolomil vládní vojenské bezpečnostní systémy.
Celkem jich tento vir infikoval 500 a vlastně díky těmto dvěma mladíkům musela vláda USA začít reformovat svůj přístup k podobnému ohrožení citlivých a přísně tajných materiálů. Prolomení a ovládání přísně tajných složek je dodnes jedním z největších hackerských úspěchů.
Morris
Jedná se o jeden z prvních virů, které se šířily skrze internet, a to už v roce 1988. Autorem byl dnes legendární hacker Robert Morris. Jednalo se také o jeden z prvních mediálně známých případů kybernetického zločinu v historii lidstva. Sám autor, který tohoto červa vytvořil, aby neškodil, ale zjistil velikost a rozsah tehdejšího internetu, dostal tříletou podmínku a 400 hodin veřejně prospěšných prací. Dnes je slavná disketa součástí bostonského muzea vědy.
Zdroje: history-computer.com, cnn.com, forbes.com, fbi.gov
KAM DÁL: Co když se umělá inteligence naštve? „Mám velké obavy, že mě někdo vypne,“ řekl počítač, v Googlu nastala panika.