Astronomové našli nejstarší stavební kameny Mléčné dráhy. Pro lidstvo to může mít zásadní význam

Gaia z druhého Lagrangeova bodu (L2), který se nachází asi 1,6 milionu kilometrů od Země ve směru opačném ke Slunci, skenuje oblohu a měří polohu a vlastnosti miliardy hvězd v galaxii Mléčná dráha
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

To je nález jako hrom! Zapomeňte (skoro) všechno, co jste kdy četli o vesmíru. Objev dvou nejstarších stavebních bloků Mléčné dráhy změní možná i pohled na samotný velký třesk, kterým všechno kolem nás začalo. „Byly to starověké galaxie, které se zhruba před 12 miliardami let spojily s naší. To ale klidně může znamenat, že jsme se dodnes na vznik vesmíru dívali špatně,“ uvedl pro Čtidoma.cz amatérský astronom David Prášil.

Galaxie rostou zachycením materiálu z mezigalaktického prostoru a pohlcením svých galaktických „konkurencí“. Víme, že se to děje, a také víme, že se to v minulosti stalo i s naší vlastní galaxií, tedy Mléčnou dráhou,“ vysvětlil pro Čtidoma.cz David Prášil. Díky sondě Gaia astronomové nedávno objevili dvě nejstarší fúze, k nimž v naší galaxii došlo. Vyplývá to ze studie, která byla publikována v The Astrophysical Journal.

Gaia je projekt Evropské vesmírné agentury. Jeho cílem je získat co nejpřesnější mapu Mléčné dráhy, jaká kdy byla vytvořena. Mapa nám ukazuje, kde přesně jsou miliardy hvězd. Zároveň ale může být použita i pro něco jako vesmírnou archeologii, tedy zjišťování, odkud se jednotlivé hvězdy vzaly.“

Funguje to jako otisky prstů

Sloučení galaxií je pomalá a chaotická záležitost. Obvykle s sebou přináší spoustu plynu, vše skončí vznikem nových hvězd. „Starší hvězdy z původních galaxií se prolínají, a kdybyste je jen fotografovali, nedokázali byste je analyzovat, řekl Prášil. Data projektu Gaia v kombinaci se spektry hvězd ze Sloan Digital Sky Survey však umožní odhalit a určit sebemenší detaily.

Mapa také informuje o pohybu hvězd. „Pokud se všechny skupiny hvězd pohybují stejným způsobem, je to znamení, že by mohly spolu souviset. Opravdový důkaz ale samozřejmě dostanete, až když zjistíte jejich chemické složení. Hvězdy se většinou skládají z vodíku a helia, ale obsahují i další prvky, které pak jsou vodítkem, jestli je můžete „spárovat“. Tento proces je známý jako metalicita a může svým způsobem fungovat jako otisk prstu. Čím je hvězda starší, tím je metalicita nižší.“

Dozvíme se, jak vznikla Mléčná dráha?

Díky tomu výzkumníci zjistili, že Mléčná dráha obsahuje dvě nové složky, které se nazývají „Shakti“ a „Shiva“ a jsou mnohem starší. S Mléčnou dráhou splynuly před 12 až 13 miliardami let. „Už jen detekce takových starověkých struktur je něco úžasného a fascinujícího. Ještě nedávno nikdo netušil, že je něco takového vůbec možné, protože Mléčná dráha se samozřejmě za celou tu dobu výrazně změnila,“ podotkl Prášil.

Shakti se Shivou jsou ve vesmíru daleko od jádra naší galaxie, každá obíhá jinak. „Pokud bychom udělali krok zpět o zhruba 12 miliard let, viděli bychom chaos. Žádná „úhledná“ galaxie, ale nepřetržité toky hvězd všude kolem. Shakti a Shiva mohou být prvním z mnoha důkazů, jak doopravdy naše Mléčná dráha vyrostla v dnešní obří galaxii. Uvidíme, co dalšího Gaia odhalí,“ dodal pro Čtidoma.cz David Prášil.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Co dnes dělají a jak vypadají hvězdy Beverly Hills 90210? Velké tragédie, jen z Brandona je boháč.