Americké bojové vozidlo M2 Bradley má v ukrajinské výzbroji ve válce na Ukrajině čestné místo. Stroj má podle vojenských odborníků především výbornou schopnost přežití, nicméně četné ztráty vozidel budí v poslední době rozpaky, a to nejen v ukrajinských, ale rovněž amerických řadách. I když si Ukrajinci zpočátku pochvalovali právě již zmíněnou schopnost přežití, objektivním faktem zůstává, že relativně rychle o ně také obránci před ruskou invazí přicházejí.
Znepokojivé ztráty amerických vozidel
Již více odborných médií uvedlo (například analytický magazín Military Watch Magazine), že nejméně jedna třetina dodaných vozidel Washingtonem byla opuštěna, poškozena nebo zničena. Hojně citovaný nizozemský server Oryx, který se zabývá rovněž analýzou války na Ukrajině a ztrátami jednotlivých aktérů, potom napsal, že k prosinci 2023 ztratili Ukrajinci nejméně 30 vozidel Bradley, přičemž 31 dalších bylo do nějakého stupně poškozeno. Danou skutečnost pak přiživují ještě četná videa na sociálních sítích, kde je vidět, jak se Bradley stávají kořistí ruských okupantů.
Bradley má sice vydržet explozi improvizovaných výbušných zařízení (IED – improvised explosive device) i následek útoku protitankového granátu RPG, na druhé straně se ale ve válce v Iráku v roce 2003 projevila zranitelnost vozidla jak proti IED, tak RPG, i když poškození nebyla tak velká. To vše zajisté není rozhodně dobrou zprávou pro národ, který vede již téměř dva roky svůj existenční boj tváří v tvář silnějšímu protivníkovi.
Přes proklamovanou vysokou schopnost přežití vozidel Bradley znepokojují USA jejch velké ztráty, obávají se totiž, aby příliš neutrpěla reputace jejich bojem prověřených vozidel. Washington od ledna 2023 dodal Ukrajině 186 kusů vozidel Bradley, která měla především pomoci ukrajinské protiofenzivě. Ta však vykázala pouze dílčí úspěchy a jako celek průlomovým úspěchem neskončila. Právě zkoncentrované síly západní vojenské techniky určené k provedení protiofenzivy měly za následek vysoké ztráty vozů Bradley, ale i dalších obrněných vozidel dodaných spojenci.
Změna taktiky je možná na pořadu dne
Ukrajinská 47. brigáda jako výhradní provozovatel vozů Bradley se tak nyní zamýšlí nad tím, jak snížit velké ztráty svých profilových vozidel. Je možné, že Ukrajinci do budoucna změní i bojovou taktiku a nechají více „jednat“ tanky, byť i Bradley dokáže zneškodnit například ruský T-72, jak už se to v mnoha případech stalo. Vše bude chtít užší a efektivnější koordinaci jednotlivých kroků Ukrajinců a Američanů.
Washington v této souvislosti mimo jiné kritizoval některé ukrajinské bojové operace, které byly podle něj v určité fázi zbytečné nebo neměly strategický rozměr. Namístě je pak i debatovat o tom, zda by si na Ukrajinu časem nenašla cestu také nejnovější verze M2A4 Bradley s vylepšenou schopností přežití.
M2 Bradley je bojové vozidlo pěchoty, jehož vývoj začal již na začátku 60. let. Bradley pohání osmiválcový dieselový motor Cummins VTA-903T o síle 370–450 kW (dle verze). Maximální rychlost činí 56–66 km/h (dle verze). Hlavní výzbroj tvoří 25mm kanon M242 Bushmaster. Vozidlo je také vybaveno dvojitým odpalovacím zařízením protitankových řízených střel TOW. Sekundární zbraní je 7,62mm kulomet M240.
Hlavním uživatelem stroje je armáda Spojených států amerických, postupně se ale zejména formou bezpečnostní asistence spojeneckým zemím rozšířil do pěti dalších armád. Jeho provozovatelem na Blízkém východě je také americký spojenec Saúdská Arábie, která si pořídila na počátku 90. let celkem 400 kusů vozidla Bradley. Jiným uživatelem osvědčených strojů se stal roku 2017 i Libanon.
Zdroj: Business Insider, Army Recognition, Forbes
KAM DÁL: Rosomak jde na Ukrajině proti ruskému medvědovi. Odolné vozidlo bez problémů „přežilo“ i útok Tálibánu.