Cesta k relativně dobrému výsledku nebyla pro současnou opozici v čele s Občanskou koalicí Donalda Tuska jednoduchá. „Utkala se totiž s velmi těžkým rivalem. Strana PiS do kampaně nasadila celý státní aparát, včetně financí státních firem, a proto ty volby nebyly zcela rovné a slušné,“ píše deník Rzeczpospolita. Opozici pomohla vysoká volební účast (nad 72 %).
Na tahu je prezident
Ve svém prvním prohlášení prezident Polska Andrzej Duda své další kroky ještě nenaznačil, když řekl: „Moc mě těší, že to byly volby s obří účastí, nejvyšší v období svobodného, nezávislého a svrchovaného Polska. Každé volby jsou testem, nakolik jsme demokratickou a zralou společností… Mohu říci, že včera jsme předvedli, že odpovědně bereme věci do vlastních rukou.“ Zatím je však další vývoj spíše v jeho rukou. On sám musí zvážit, zda i nadále zůstane vůči PiS a Jarosławu Kaczyńskiému loajální a pověří vítěze voleb prvním pokusem o sestavení vlády. Nebo ho svým způsobem zradí a ukáže hned na Tuska.
Loajalita je však jen jednou věcí. Prezident bezpochyby pomýšlí i na vlastní politickou budoucnost. A tu by mu mohl zjevně neúspěšný pokus o sestavení nějaké vlády na půdorysu PiS zkomplikovat. Není však pochyb o tom, že se bude současná vláda snažit zůstat u moci co nejdéle. Bývalý prezident Lech Walesa vyjádřil svou obavu z možných „podlostí“ ze strany PiS.
Vláda za účasti PiS – teď spíš mission impossible
Dosavadní volební výsledky a reakce stran, které se do polského Sejmu dostaly, doposud vládnoucí straně vůbec nenahrávají. K většině má totiž velmi daleko. Sice se může pokusit oslovit například nacionalistickou Konfederaci nebo jednu ze stran koalice Třetí cesta – lidovce, ale vyjádření jejich představitelů zatím tuto možnost nenaznačují. „V žádném případě nevstoupíme do povolební koalice se stranou Právo a spravedlnost (PiS), ale ani s Občanskou koalicí (KO). Nezaprodáme se nikomu a budeme i nadále reprezentovat naše voliče,“ prohlásil v pondělí Krzystof Bosak, jeden z lídrů krajně pravicové Konfederace.
Také Szymon Holownia, jeden z lídrů Třetí cesty, kterou tvoří jeho strana Polsko 2050 společně s lidovci, už vládní koalici s PiS odmítl. „Takovou koalici vylučuji. Lidé, kteří pro nás hlasovali, chtěli změnu, chtěli PiS odstavit od moci,“ řekl ve vstupu pro rozhlasovou stanici RMF FM.
Donald Tusk
- narozen 22. 4. 1957
- 2007–2014 polský premiér
- 2014–2019 předseda Evropské rady
Donald Tusk premiérem?
Z dosavadního vývoje vyplývá, že nejžhavějším kandidátem na premiéra by mohl být lídr druhé nejúspěšnější Občanské koalice Donald Tusk. Toto jméno se však jistě nebude líbit prezidentu Dudovi a je zřejmé, že udělá všechno pro to, aby se Tusk premiérem nestal. Je mezi nimi totiž velká vzájemná nevraživost.
Pokud by se však Donald Tusk premiérem skutečně stal, bylo by to pro něj obrovské zadostiučinění. Zároveň by to byl velmi zajímavý příběh, protože málokterému politikovi, který odešel do evropských institucí, se podařil srovnatelný návrat do domácí politiky. Dlužno však podotknout, že u spousty Poláků je Donald Tusk velmi nepopulární od doby, kdy byl předsedou vlády.
Co může nová koalice v Polsku změnit?
Potenciální koalice ve volební kampani slibovaly návrat skutečné demokracie. Státní (nyní de facto vládní) televize a rozhlas by se měly změnit opět ve veřejnoprávní, ze státních a polostátních podniků by měli odejít straničtí nominanti PiS. Soudnictví by se mělo vrátit k nezávislosti a oddělit funkce generálního prokurátora a ministra spravedlnosti.
Očekává se i změna pohledu například na interrupce. Tyto změny, které by nebyly jen výměnou lidí na klíčových postech, jsou nutné i pro odblokování bilionu korun z Plánu obnovy EU. Polsko by se tak mohlo stát silným hráčem v Evropě.
Zdroje: redakce, dnes.cz, novinky.cz, aktualne.cz, ct24.cz
KAM DÁL: Budíček, vládo. Začněte konat.