Hamás napadl Izrael, brutálně vraždil civilisty, unášel, mučil. To je nepopiratelný fakt. Stejně tak je fakt, že teroristé zaútočili jako první. Tentokrát. Takže Izrael má právo na obranu a to, co dělá v Pásmu Gazy, se tak dá snadno ospravedlnit. Pokud by neexistovaly historické souvislosti, asi by se teď dalo skončit a držet pěsti napadenému.
Gaza jako rozbuška
Jenomže situace je mnohem složitější. Není náhodou to, co dělá Izrael, genocida? Nevyužívá jen situace? Protože není žádné tajemství, že Gaza je už mnoho let jako rozbuška, které by se Izraelci rádi zbavili jednou provždy. Na druhou stranu přeci nikdo nechce, aby si teroristé dělali, co chtějí. Nikde na světě.
- Bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR.
- Hlavní náplní jeho práce bylo provést v armádě takové změny, aby se stala armádou splňující požadavky ke vstupu do NATO.
- Bezpartijní kandidát do Evropského parlamentu za Evropskou demokratickou stranu.
„Nic není černobílé. Ale útok takového rozsahu, který 7. října provedl Hamás, je neospravedlnitelný,“ říká v rozhovoru pro Čtidoma.cz bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky generál Jiří Šedivý. Připomněl celou řadu souvislostí, kvůli kterým je Pásmo Gazy dlouhodobě jako sud se střelným prachem.
Hodný Izrael, zlý Hamás. Platí to?
Na tento konflikt je nutné se dívat pohledem do historie a uvědomit si, že sice nikdy není nic černobílé, ale v tomto případě je opravdu právo na straně Izraele. Už krátký pohled na období před druhou světovou válkou po rozpadu Osmanské říše ukazuje na rodící se problémy. Rozhodující je rozhodnutí Valného shromáždění OSN po druhé světové válce. V listopadu 1947 přijalo rozhodnutí o rozdělení Palestiny a vytvoření dvou států – židovského státu Izrael a Palestiny.
Židé rozhodnutí akceptovali, Palestinci ne...
Přesně tak. A již v roce 1948 vzplanula palestinsko-židovská válka. Již tehdy bojoval nově vzniklý stát Izrael proti vojskům Egypta, Jordánska, Libanonu a Iráku. Následkem byly oboustranné přesuny Palestinců i Židů. Zatímco Židé budovali svůj stát, Palestinci přežívají v uprchlických táborech. Za období od vzniku státu Izrael vzplanuly 4 války a řada dalších palestinsko-izraelských konfliktů.
Kdy vlastně vznikl Hamás?
V roce 1987 jako odnož egyptského Muslimského bratrstva. Od svého založení Hamás a jeho ozbrojená složka – vojenské brigády Izz ad-Dín al-Kassám – bojují proti Izraeli. Snaží se o jeho oslabení a poté i zničení. Je to otevřeně deklarovaný cíl. A také se tak Hamás, ale nejen on, chová. Palestinci dostali mnohokrát možnost dokázat, že se o sebe dovedou postarat sami a že finance, které jsou jim poskytovány různými cestami, nebudou využity k podpoře militantního islámu, ale k budování svého státu. Pásmo Gazy je spravováno správou Palestinců, kteří si zvolili Hamás jako své lídry. Výsledek je takový, jaký dnes vidíme.
Myslíte tím chudobu v Pásmu Gazy, špatné životní podmínky...?
Ano. Ale nejen to. Také jsme svědky neustálého napětí na hranicích, ostřelování území Izraele a násilí, které nevede k dobrému řešení. To, že Izrael používá ke své obraně dobře vycvičenou a vybavenou armádu, která vždy dovede svůj úkol splnit, včetně eliminace útočníků, to je ale také výsledek poctivé práce celých generací Izraelců. Ti svoji ekonomiku a životní úroveň vybudovali téměř z ničeho a jsou odhodláni ji bránit. Dovolím si připomenout kibuc Masaryk, který budovali čeští židé při založení státu Izrael (spolu s několika dalšími národy). Svoji prosperitu začali v nehostinném prostředí a bažinách, které zúrodnili. Proč se něco takového nestalo na území ovládaném Palestinci?
Lze vůbec odhadnout, kolik procent obyvatel Pásma Gazy reálně podporuje Hamás?
To si nedovolím odhadnout. V roce 2006, kdy si Palestinci zvolili v Pásmu Gazy Hamás k tomu, aby spravoval jejich společnost, to bylo hodně přes 50 %. Některé zdroje uvádějí až 80 %. Dnes to asi není možné přesně uvést, protože od roku 2006 se v Pásmu Gazy volby nekonaly. Průzkum veřejného mínění, který by se věnoval tomuto tématu, neznám. Myslím si ale, že podpora Hamásu bude na poměrně vysoké úrovni. Důvodem k této domněnce jsou tragické zkušenosti ze stávajícího konfliktu. Podporovatelé boje proti Izraeli jsou vháněni do náručí Hamásu. Ten si vlastně tímto způsobem bere Palestince jako své rukojmí. A zároveň to odůvodňuje jejich agresivitu.
KAM DÁL: Putin má esa v rukávu. Rusko se nehroutí, posiluje ho i dění na Slovensku, říká generál Šedivý.