Pirátští členové vlády a poslanci mají navrhnout okamžité odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka kvůli jeho setkání s Martinem Nejedlým. Tak rozhodlo celostátní fórum Pirátů. „Naznačuje to určitý rozpor mezi členskou základnou a vedením strany, tedy profesionálními politiky,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz politolog Jan Charvát s tím, že jde o věc charakteristickou pro všechny partaje.
U Pirátů je to však vidět díky jejich vnitrostranickým mechanismům. Což může znamenat, že se jim budou někteří lidé posmívat za to, že dělají zbytečné hlouposti. „Jenže strany, které to nemají, se mohou rozložit zevnitř. Což se stalo třeba ČSSD. A i v ODS je řada lidí s postavou pana Blažka nespokojená. Jenže ti nemají prostor říct, aby ho vedení odvolalo.“
Piráti v prohlášení tvrdí, že nechtějí návrat éry Andreje Babiše. Opravdu je to s ministrem Blažkem tak horké, že obstojí srovnání s Babišem?
Vidíme to spíš jako obrat, který má připomínat, proč lidé koalici volili. V české politice existuje pojem „vláda kmotrů“. Myslí se tím zejména období po opoziční smlouvě a vytváření klientelistických sítí napříč ODS a ČSSD. Což obě strany poslalo na sestupnou trajektorii. Ale kdyby to Piráti v souvislosti s Blažkem řekli takto, v ODS by urazili hodně lidí. Ti by tvrdili, že jde o minulost, protože se kmotrů přeci zbavili, strana se odrazila ode dna atd. Mohli by Piráty obvinit z populismu. Když ale použijete Babiše, nevadí to, protože se všichni shodnou, že je špatný.
- Je odborným asistentem na Katedře politologie IPS Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a současně působí i na Katedře politologie a filozofie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
- Vystudoval politologii na FSV UK v Praze a politickou sociologii na Högskolan Dalarna ve Švédsku.
- Mezi hlavní oblasti jeho odborného zájmu patří politický extremismus, sociální patologie a politické subkultury a český politický systém.
Když se podíváme na Pavla Blažka, jde podle všeho o silného zákulisního hráče. Je to primárně špatně?
V politice jsou lidé, kteří stojí v čele, a ti, kteří dělají práci v pozadí. Nemusí být nutně špinavá. Jde například o zákulisní vyjednávání, které ale my jako společnost vnímáme negativně. Někdy jsou přesto nutná. S Blažkem se často spojuje, že umožnil jednání s Hradem, díky čemuž nenastaly problémy při předávání moci, neblokovali se ministři atd., což je důležité. Nevíme ale, jaké podmínky, pokud vůbec, Hrad měl. A tím se dostáváme právě do takové té nejasné politiky, kterou vlastně moc nechceme. A to zřejmě na Blažkovi vadí.
On tvrdil, že si k panu Nejedlému jen přisedl, a kdyby chtěl kout pikle, není s ním na veřejném místě...
Přesně tím ale může někoho urazit – sedne si s někým, o kom BIS říká, že je bezpečnostní riziko. A ještě se všem vysmívá, když tvrdí, že se byl schovat před deštěm. Takové věci by zkušený politik dělat neměl, zbytečně si tím nabíhá.
V jaké je teď Ivan Bartoš, coby předseda Pirátů, pozici? Nikdo mu ji asi moc nezávidí. Bude záležet na tom, jestli se jemu a vedení strany podaří členstvu srozumitelně vysvětlit, že pana Blažka reálně odvolat nemohou. A jestli dává smysl tlačit to na sílu. I kdyby Piráti řekli, že v koalici končí, nijak ji neohrozí. Ano, bylo by to nepříjemné, ale koalice se bez nich obejde. Na druhé straně se od sestavení vlády spekuluje, že pokud někdo odejde, tak to budou právě Piráti.
Mohou Piráti přesto něco politicky vytěžit z kauzy Blažek, nebo spíš ztratí?
Jako vše v politice, i toto je dvousečné. Jedna možnost je, že Piráti chtějí něco, co ODS neudělá, a kauza vyšumí do ztracena. Piráti sklidí posměch a část voličů se od nich (možná) odkloní. Nebo to tedy řešit nebudou vůbec, ale někteří voliči (možná) odejdou právě proto, že nic neudělali. Řeknou si, že s Blažkem je to celé špatně a Piráti nic nedělají? Zrovna oni? Hm, tak jsou stejní jako všichni ostatní a už je volit nebudu. Politika je opravdu tanec mezi vejci – a vy musíte umět balancovat.
Na druhou stranu ale mohou řadu voličů přivést, pokud se do toho opřou a budou čeřit vody, souhlasíte?
Jistě. Členská základna Pirátů reflektuje postoj liberálnějších voličů napříč stranami. Těch, kteří volili strany současné vlády a nyní nejsou spokojeni, je hodně. A tím, že Piráti stupňují napětí a drží kauzu živou, si mohou pomoci. Liberálnější voliči SPOLU, kteří šli volit hlavně proti Babišovi, to mohou vnímat tak, že v ODS jsou stále kmotři, což jim vadí. Babiše nechtějí, ale kdo se proti Blažkovi vymezil? Jen Piráti. Ok, tak to příště hodíme jim. Nezapomínejme také, že Piráti mají v průzkumech stále kolem 10, 11 procent. Zatímco ostatní koaliční strany klesají, oni se drží. Takže pro řadu liberálnějších voličů SPOLU pořád představují volební alternativu.
Je normální, že strany nejsou stoprocentně sourodé, že vedení je jinak naladěno než členové?
Ano, není to nic neobvyklého. U Pirátů je konflikt dlouhodobě viditelný. Je tam skupina více aktivisticky naladěná a směrování strany ke standardní a etablované jim úplně nevyhovuje. Pro ně Blažek představuje politiku tak, jak se dělat nemá. Souhlasit s nimi v tomto konkrétním případě bude i pragmatičtější část členů, protože Blažka vidí stejně. A budou tlačit na Ivana Bartoše, aby se obhájil, protože politika se přeci má dělat čistě. To je ale v reálné politice velmi těžké, protože se musíte domluvit s ostatními, někde ustoupit, abyste mohl někde zatlačit. Ale na to mají Piráti v koalici malý vliv.
KAM DÁL: Byl expremiér Gross otráven těžkými kovy? On sám se k tomu přikláněl, prý měl v těle arsen.