/HLEDÁ SE MINISTR/ Prezident Miloš Zeman opět odmítl vyměnit ministra kultury. Jeho "kůň" Antonín Staněk ve funkci zůstává, Michal Šmarda ministrem zatím nebude. Zeman tak vědomě přispěl k vládní krizi.
Opět dokázal, jak moc hlavě státu dělá dobře držet dění v zemi "pod krkem" a dokazovat si důležitost. Ta je evidentně nesporná, o tom nemůže být sporu. Vychází mu to. Andrej Babiš s Janem Hamáčkem jsou pouhými figurkami na šachovnici vrtošivého pána. Jindy "drsný" premiér vypadá najednou jako hodný beránek. Co za tím asi je? A není to náhodou jen hra a nejde teď jen o to, jak si pánové Zeman a Babiš mezi sebou rozdají karty a kdo z nich má v rukách větší trumfy?
Zeman počítá se schůzkou s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a současným ministrem Antonínem Staňkem (ČSSD) 12. července, na které je plánuje usmířit. "Já jsem přesvědčen, že pan ministr Staněk má odejít," nechal se slyšet Hamáček.
ČSSD míří z vlády
Vicepremiér se chystá svolat předsednictvo ČSSD. Termín přizpůsobí tomu, aby se na něj mohlo dostavit co nejvíc členů, mohlo by se sejít kolem 15. července. O svém návrhu pro další postup má jasno, plánuje postupovat podle koaliční smlouvy. "Před případnou demisí ministrů ČSSD by předcházelo dohodovací řízení," řekl Hamáček a dodal: "Na rozdíl od jiných budeme respektovat dokumenty, které jsme podepsali."
Babiš "doufá", že se podaří najít řešení, které zachová stávající vládu. Hamáček na to reagoval slovy, že je "menší optimista". "Představuji si, že se domluvíme, aby byli všichni spokojeni, aby vláda mohla pokračovat," vysvětlil předseda vlády.
Předčasné volby? Prý ne
Podle Hamáčka je jediným řešením to, že funkci ministra kultury bude zastávat člověk, kterého v ní chce ČSSD. "Jediným orgánem, který musí posoudit další postup sociální demokracie, je naše předsednictvo," uvedl. Zeman podle Hamáčka v případu výměny ministra kultury postupuje "v jakémsi režimu mimo ústavu", zatímco šéfové koaličních stran se chovají striktně podle ústavy.
Babiš řekl, že v případě odchodu ČSSD z vlády nepreferuje předčasné volby. Ve Sněmovně by se případně nejdřív ptal jednotlivých stran, jak se k situaci staví a zda by akceptovaly rekonstrukci vlády. "Na základě jejich vyjádření bychom se rozhodli o dalším postupu."
Zeman je mimo ústavu i svůj původní postoj
Staněk podal v polovině května demisi, Zeman ji však odmítl přijmout. Prezident dosud nevyhověl ani návrhu na Staňkovo odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády. Babiš před dnešní schůzkou řekl, že chce Zemana přesvědčit, aby akceptoval nominaci místopředsedy ČSSD Michala Šmardy na Staňkovo místo. Nepovedlo se.
Zeman tak jedná nejen proti ústavním zvyklostem, ale také proti svým slovům. Coby nastupující premiér totiž v roce 1998 řekl: "Pokud jde o nějaké personální veto, myslím si, že by bylo v rozporu s článkem 68 ústavy. Ústava platí pro každého." Na druhou stranu, překvapují vůbec názorové veletoče u pana prezidenta ještě někoho?