Anděl chudých. Takovou přezdívku si za své konání během svého života vysloužila indická misionářka albánského původu Matka Tereza. Její rodné jméno bylo však úplně jiné. Agnes Gondža Bojadžiuová se narodila v makedonském městě Skopje, ale většinu svého života strávila v indické Kalkatě na misionářské misi.
Její činnost se během několika let rozrostla v globální iniciativu. Pod řádem Misionářek milosrdenství bylo v době její smrti angažováno více než 4 tisíce jeptišek v 610 misiích a 123 zemích. Svatořečená nositelka Nobelovy ceny za mír však byla a stále je terčem několika kontroverzních spekulací. Co je na nich pravdy?
Opravdu svatá Tereza?
Nikdo není dokonalý. Svatá pravda pasuje i na osobnosti typu Matky Terezy. Bezchybnost by byla na hranici pohádky a mýtu. I v jejím příběhu najdeme hned několik černých puntíků, které její odkaz poněkud pokřivují. O to bolestivější je podobné odhalení ve chvíli, kdy je její odkaz budován s tak hlubokou láskou v srdci.
- Za své humanitární dílo získala řadu ocenění: Templetonovu cenu, Nobelovu cenu míru, britský Řád za zásluhy a nejvyšší indické civilní vyznamenání Bharat Ratna.
- Blahoslavenou byla prohlášena roku 2003 a svatořečena byla 4. září 2016.
- V roce 1996 byl natočen film Matka Tereza: Anděl pekla, v němž byla obviněna ze solidarity s diktátorskými režimy.
První pochybnosti začaly hlasitě zaznívat veřejným prostorem v roce 1994, kdy ještě za jejího života vznikl dokumentární film Anděl pekla. Narážka na přezdívku „anděl chudých“ si rozhodně nebrala servítky. Z filmu vycházelo najevo hned několik šokujících faktů, které se týkaly nedostatečné zdravotní a sociální péče v útulcích fungujících pod „značkou“ Matka Tereza.
Podle režiséra projektu v těchto místech vznikl tzv. „kult smrti a utrpení“. Nemocní nedostávali utěšující prostředky, aby se během umírání přiblížili tomu, jak se cítil sám Kristus na kříži. Sama Matka Tereza veřejně v rozhovoru tento postup potvrdila: „Je krásné vidět chudé a nemocné, jak trpně přijímají svůj úděl a trpí jako Kristus o pašijích. Svět je jejich utrpením bohatší.“
O to paradoxnější je skutečnost, že samotná Matka Tereza během svých posledních dnů využívala v nemocnici nejluxusnější technické vybavení a pravidelně pobírala utišující léky proti bolesti. Evidentní pokrytectví však ještě zhoršují zkušenosti, o kterých hovořili lékaři, kteří střediska zmíněných misionářek navštívili. Nebylo zde nic nenormálního aplikovat již použitou jehlu do žíly, což byl jen vrchol strašných hygienických podmínek.
Kde jsou ty peníze?
O tom, že si Matka Tereza nezaslouží být svatou, pojednává také analytický dokument kanadských vědců z univerzit v Ottawě a Montrealu. Ten nese název Temná stránka Matky Terezy. Autoři došli k závěru, že blahořečení této osobnosti je výsledkem dobře odvedené PR kampaně. Zmiňují právě pochybnou péči o nemocné, ale také problematické politické kontakty, správu nad velkým obnosem peněz a nekompromisní názory na antikoncepci a potraty. V souhrnu se tak hned několik vlastností, zkušeností a názorů jen těžko slučuje s přídomkem svatá.
Právě štědré finanční dary se mnohokrát staly terčem kritiky. Řád Matky Terezy totiž přijal mnoho peněz třeba také od haitského diktátora Papa Doc. Samotný řád však moc štědrý v rámci humanitární pomoci nikdy nebyl. Ve vzduchu tak zůstává otázka, co se dělo s obrovskou sumou peněz, kterou řád získával pravidelně od chvíle, kdy za svoji činnost získala Matka Tereza v roce 1979 Nobelovu cenu za mír.
Bylo by však nespravedlivé potírat dobro, kterým inspirovala lidi k solidaritě a životě v těžkých podmínkách. Naděje a láska zde samozřejmě zvítězila nad smrtí a chudobou, otázka však zůstává, za jakou cenu.
Zdroje: Česká televize, wionews.com, Mother Teresa: For the Love of God, Mother Teresa – Saint of Darkness, Matka Tereza: Anděl pekla
KAM DÁL: Církev všemocná, někdy i svatá. Může si duchovní dovolit opravdu všechno, i šíření dezinformací jako Petr Piťha?