Samantha se narodila do obyčejné křesťanské rodiny v Severním Irsku, v malém městě Banbridge. Její otec byl původně vojákem v britské armádě, poté pracoval jako řidič, můžeme říct, že pocházela se střední třídy. Byla obyčejnou Britkou, která sdílela svůj život na sociálních sitích a poslouchala Beyoncé.
Život 17leté dívky se radikálně změnil v momentě, kdy se její rodiče rozvedli. Samantha to velice těžce nesla. Deprese jí pomáhali zvládat její muslimští sousedé, ke kterým často chodila pro útěchu. Sblížila se s nimi natolik, že konvertovala k islámu a přijala nové jméno Sherafiyah. Dlužno dodat, že rodiče s tímto krokem vůbec nesouhlasili a obřadu v mešitě se odmítli zúčastnit.
Nová láska
Samantha chvíli navštěvovala vysokou školy v Londýně, studovala zde orientalistku a africká studia. Studium zanechala, přesto na ni mělo rozhodující vliv, setkala se zde s radikálními muslimskými idejemi a hlavně zde potkala svého budoucího manžela, který byl těmto myšlenkám oddán.
Na demonstraci proti válce v Iráku se do něj Samantha beznadějně zamilovala. Jmenoval se Germaine Lindsay a byl svým způsobem černým princem na bílém koni. Vlastnil rozlehlé panství ve staromódním britském stylu, které bylo jako z románu, s potůčkem a lesíkem. Jeho princezna Samantha se sem za ním přistěhovala, brzy také otěhotněla a porodila mu syna. Zdálo by se vše jako naprostá idylka. Až na jeden červencový den roku 2005...
Masakr v londýnském metru
Události ze 7. července 2005 obyvatelé Londýna jen tak nezapomenou. Toho dne se na stanici King's Cross ozvala obrovská rána. Když odezněla panika, ukázalo se, že jde o teroristický útok. Její manžel spáchal sebevražedný atentát v metru a připravil tak o život 26 nevinných lidí a další vážně zranil. Vyšetřovatelé pochopitelně vyslechli také Samanthu. Ta přesvědčivě tvrdila, že o ničem nevěděla, a útok odsoudila a nazvala zvráceným.
Svého syna však pojmenovala Šahíd, což arabsky znamená mučedník. Také se dochovaly deníky, které si psala a ve kterých se svěřovala, že syn jí na otázku, čím by chtěl v životě být, odpověděl, že mučedník, což ji velmi potěšilo. Tyto věci policisté našli až v prázdném bytě, Lewthwaite se zatknout nepodařilo.
Zrození Bílé vdovy
Vyšetřovatelé ji považovali za podezřelou již od začátku, ale neměli dostatek důkazů, aby jim soudce povolil zatčení. Poté už bylo pozdě, ovšem ukázalo se, kdo Samantha skutečně byla. Když v Mombase zatkli Jermaina Granta, policisté získali poslední střípek do mozaiky. Tento původně britský občan plánoval teroristický útok a byl včas zadržen místní tajnou službou. Při prohlídce u něj našli stejné chemikálie na přípravu bomby jako u Samanthina manžela. Při výslechu byl otevřený a jako organizátorku označil právě Lewthwaite alias Bílou vdovu. Měla mít na svědomí také útok v londýnském metru. Píše se rok 2011 a na Samanthu je vydán celosvětový zatykač.
Evropský postrach Afriky
Bylo prokázáno, že Samantha je členem teroristické skupiny al-Šabáb, která pochází ze Somálska, ovšem expandovala do celé Afriky. Policie ji měla doslova na dosah. Když ji v Keni kontroloval příslušník milice, prokázala se pasem na jméno Natalie Faye. Podle strážníků se tento padělaný pas zdál pravý, ovšem když se znovu vrátili, už na místě nebyla.
Samatha je spojována s několika dalšími útoky. V červnu 2012 se v Mombase v baru Jericho bavilo a popíjelo mnoho lidí, sledovali fotbalový zápas, když v tom se ozvaly výbuchy. Na bar byl spáchán teroristický útok granáty, 25 lidí bylo zraněno a 3 zahynuli. Svědci popsali modrookou bílou ženu v hidžábu. Další útok se odehrál v září 2013 v Nairobi, tehdy teroristé přepadli obchodní centrum Westgate. Tento barbarský útok měl 67 obětí.
Bílá vdova je stále nepolapena, mnohokrát byla prohlášena za mrtvou, žádná z těchto spekulací se ale nikdy nepotvrdila. Al-Šabáb se mstí na těch, kteří by prozradili dalšího člena, je tedy nesmírně těžké do této organizace proniknout. Samantha Lewthwaite je v současné době nejhledanější ženou světa a také jedinou ženou ze Západu, které se povedlo stát se autoritou v této organizaci.
Zdroje: Wikipedie, FBI, Netflix
KAM DÁL: Zbraně, kterými chce Izrael kosit palestinské teroristy: Dominuje mezi nimi obrněný transportér Namer.