Pěstitel Petr Kumšta poradí, jak správně vysadit ovocné stromky ještě v listopadu. "Dbáme na to, aby stromky byly vysazeny ve stejné úrovni, jako byly vysazeny ve školkách, odkud jsme je třeba pořídili. Keře rybízů naopak vysazujeme asi o 10 centimetrů hlouběji, než rostly ve školce. Hlouběji se též vysazují maliníky a ostružiníky, které současně přihrneme zeminou, aby nevymrzly pupeny na kořenovém krčku," připomíná správné zásady Kumšta.
Zvláště pokud bydlíte na venkově, a tím spíše někde na samotě, nezapomeňte zkontrolovat oplocení zahrady nebo dvorku. Zrovna tak opravte a zkontrolujte ochranu kmínků proti okusu zvěří. V zimě se k lidským sídlům stahuje nejen srnčí zvěř, ale i zajíci, kteří vám mohou stromy a keře okusem zničit. Opravíme nejen tuto ochranu před zvěří, ale při té příležitosti můžeme povolit nebo obnovit úvazky mladých stromků.
Pokud přeje počasí, přihnojte
Petr Kumšta také upozorňuje na to využít příznivějšího období listopadu k vyhnojení půdy organickými hnojivy a zrytí záhonů. "Neotálejme s tím, protože podzim je pro tuto činnost jednoznačně výhodnější než jaro. Zrytá půda může dobře promrznout, drží pak lépe vláhu a při jarní kultivaci se dobře zpracovává," říká pěstitel.
Zkontrolujeme také uskladnění jiřinek, mečíků a dalších cibulnatých a hlíznatých rostlin. Poraněné hlízy, které začaly plesnivět, včas odstraníme, aby se infekce nešířila. Počátkem listopadu je ještě možné na zahrádce sklízet poslední hrozny révy k výrobě vína. Hrozny, které zůstaly po sklizni na keři a které jsme kvůli napadení plísní šedou nesklízeli, z keře pečlivě odstraníme.
A nezapomínejte na listí. Pod stromy ho pravidelně shrabujeme a kompostujeme. Hlavně pod jabloněmi a hrušněmi na to důkladně dbáme. Podle Petra Kumšty tím omezíme zdroj nákazy strupovitostí v příštím roce.