Pražské hospody a kavárny pojí nesčetné množství neuvěřitelných historek, které k městu patří stejně jako známí umělci, kteří se potáceli jeho ulicemi.
Na rozdíl od nespolečenského Franze Kafky, který raději trávil poklidné chvilky v kavárně Louvre, Mozart měl v oblibě spíše akčnější podniky.
Tento neobyčejný umělec Prahu evidentně miloval, dokazuje to fakt, že ji mezi lety 1787 a 1791 navštívil celkem pětkrát a dokonce naše hlavní město poctil tím, že zde uspořádal premiéru symfonie, která je známá také jako "Pražská symfonie". To bylo samo o sobě bráno jako neuvěřitelná pocta.
To vše ale následoval jeho známý výrok: „Mí Pražané mi rozumějí,“ poté už nebyl o jeho náklonnosti jak k hlavnímu městu, tak k jeho obyvatelům sebemenších pochyb.
Stejně tak není ani pochyb o jeho náklonnosti k místním lokálům. Některá místa, která skladatel velmi rád navštěvoval, bohužel už neexistují, ale byla tak známá, že na jejich existenci někteří stále ještě pamatují.
Mazartovy dopisy naznačovaly, že v Praze čelil určité míře stresu a úzkosti, která byla nejspíše spojená se skládáním a trémou před veřejným vystoupením. To byl tedy s největší pravděpodobností jeden z důvodů, proč ve městě zároveň vyhledával také určitou formu rozptýlení.
Traduje se, že si prý velmi rád chodil zahrát kulečník do hostince U Šturmu, který se nacházel na rohu ulice Skořepka v blízkosti Uhelného trhu. V dnešní době je z něj bytový dům.
O jeho oblibě právě tohoto hostince si můžeme být poměrně jistí, Mozart totiž pobýval nedaleko v Domě u tří lvů, měl to tedy kousek.
Dalším místem, kde údajně tento geniální hudebník mohl popíjet, je hospoda U Štupartsků, kterou dnes již v Praze bohužel nenajdete. Nedaleko této hospody se nachází ulice Templová, v blízkosti Pachtova paláce, který byl s Mozartem údajně spojen skrze jeho vystoupení.
Traduje se, že pokud si chtěl Mozart dát kávu po bujaré večerní zábavě U Štupartsků, je možné, že pro kávu zavítal právě na Templovou ulici.
Zdroj: Prague Post
KAM DÁL: Jak doopravdy zemřela egyptská královna Kleopatra? O uštknutí hadem se rozhodně nejednalo.