„Dříve hradily zdravotní pojišťovny očkování proti HPV pouze částečně a rodiče museli za vakcíny s širší ochranou doplácet. Finance hrají podle našich zkušeností také velkou roli v rozhodování rodiče, jestli dítě proti nemoci nechají naočkovat, nebo ne. Od ledna proplácejí zdravotní pojišťovny všechny vakcíny proti HPV – včetně té s nejširší dostupnou ochranou proti devíti nejčastějším typům HPV, a rodiče tak nemusí nijak finančně přispívat,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.
Rodiče o možnosti často neví
Podle lékařky plně hrazené očkování využily od ledna letošního roku již desetitisíce dětí. Tisíce z těch, jež na vakcinaci mají nárok, jejich rodiče ale zatím očkovat nenechali. „Nejčastěji proto, že o této možnosti vůbec neví. U dětí, které budou mít brzy 14. narozeniny, hrozí, že očkování zdarma nestihnou. Je nutné, aby měly alespoň jednu dávku naočkovanou ve 13 letech,“ vysvětluje MUDr. Hülleová. Pokud by očkování proti HPV ve 13 letech skutečně nestihli, museli by jim rodiče vakcínu zaplatit.
HPV je vůbec nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. „V životě se s ní setká až 80 % lidí. Tělo si s virem většinou poradí samo, v některých případech se ale nákaza může rozvinout v závažné onemocnění, jako je například rakovina děložního čípku nebo anu.“
Očkování před začátkem pohlavního života
Diagnózu rakoviny děložního čípku si před rokem vyslechla také Veronika z Brna (34). „Na pohotovost mě přivedlo masivní krvácení mimo menstruaci a série vyšetření odhalily právě rakovinu. Předtím jsem žádné zdravotní potíže neměla. Lékaři mi vyoperovali dělohu a vejcovody, ale rakovinotvorné buňky zasáhly i uzliny, takže jsem musela podstoupit také ozařování a chemoterapii,“ popisuje Veronika, jejíž nemoc je nyní v bezpříznakové klidové fázi.
Přiznává, že zpětně lituje, že se v minulosti proti HPV nenechala očkovat. „Neměla jsem o vakcíně žádné informace a o rizicích HPV jsem se dozvěděla až příliš pozdě. Očkovat určitě nechám svého syna.“ Nemoci způsobené HPV totiž ohrožují jak dívky, tak chlapce. Hochům hrozí například rakovina anu nebo genitální bradavice. Stejně jako dívkám jim hradí ve 13 letech očkování zdravotní pojišťovny. „Lékaři doporučují naočkovat dítě proti HPV ještě před začátkem jeho pohlavního života. V Česku se podle odhadů proočkovanost pohybuje okolo 64 % u dívek a 42 % u chlapců,“ doplnila MUDr. Ilona Hülleová.
Zdroje: redakce, MUDr. Ilona Hülleová, vyprávění paní Veroniky
KAM DÁL: V Česku se šíří africká klíšťata. Parazity nedusit a nepoužívat běžné přípravky proti hmyzu, radí odbornice.