Co mají klíšťata ráda
"Klíšťata mají ráda vlhko a rizikovými místy bývají listnaté a smíšené porosty, okraje lesů, louk, břehy vodních toků a ploch. Dříve se spíše vyskytovala v nižších nadmořských výškách, nyní se vlivem oteplování klimatu najdou i v nadmořské výšce kolem 1000 m n. m. Uvádí se, že největší aktivita klíšťat bývá od května do července, ale se sezónní aktivitou klíšťat se setkáváme již od konce března, do začátku listopadu," sdělila MUDr. Renata Karpíšková, vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice.
Malé riziko, přesto buďte opatrní
Podle předpovědi aktivity klíšťat na stránkách Ministerstva zdravotnictvím nám aktuálně (od 27. 10. do 1. 11. 2015) hrozí pouze malé riziko. Ministerstvo doporučuje pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolit oblečení z hladké světlé látky a občas prohlédnout, zejména kalhoty, případně odstranit přichycená klíšťata. Večer a ráno pak provést prohlídku těla, případně odstranit klíšťata. Mapu rizika onemocnění klíšťovou encefalitidou vytvořila Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci se Státním zdravoním ústavem.
Nejčastější klíšťové onemocnění
Nejčastější nákazou od klíšťat je bakterie Borrelia burgdorferi, která způsobuje Lymeskou borreliózu. Léčí se pomocí antibiotik a nelze proti ní očkovat. Projevuje se v prvním stádiu od 7 do 65 dní šířící se červenou skvrnou v místě přisátí klíštěte. U části pacientů však dojde jen k projevům podobným chřipce, případně bolestem kloubů či hlavy. Druhé stadium je nebezpečnější a dochází k postižením kloubů, kůže a nervového systému.
Zánět mozku
Méně častým než borrelióza, ale velmi nebezpečným onemocněním, je klíšťová encefalitida. Virus útočí ve dvou fázích. Po první lehčí se pacient cítí zdráv, ale po několika týdnech přichází těžší fáze. Dochází k těžkému zánětu mozku, provází jej silné bolesti hlavy, někdy též periferní obrna a v některých případech může končit smrtelně. Proti nemoci se očkuje a to nejlépe v zimních měsících. Po první vakcíně se podává druhá po dvou týdnech a třetí po několika měsích. Následně se přeočkovává po třech letech a dále po pěti letech.