Nové prostory byly uvedeny do provozu 26. listopadu. „Záchranka nejsou jen houkající sanitky v ulicích. Jejich ,srdcem‘ je právě dispečink, kde se rozhoduje o tom, kam a koho pojedou zdravotníci zachraňovat. Operátoři přijímají a předávají doslova životně důležité informace, které záchranáře co nejlépe připraví na zásah,“ řekl při té příležitosti hejtman Miloš Petera.
Zlepšení komunikace
Moderní technologie zlepší řízení práce středočeské záchranky v terénu zjednodušením komunikace mezi operátory a zasahujícími posádkami, ale i nemocnicemi a ostatními složkami Integrovaného záchranného systému (IZS). „Proměny dispečinku ve výsledku urychlí a zkvalitní poskytování neodkladné přednemocniční péče obyvatelům Středočeského kraje,“ řekl ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.
Moderní technologie
"Byla pořízena nová záznamová zařízení telefonních linek, přístroje k lokalizaci mobilních i pevných linek, informační systém, který usnadňuje operátorům práci a přinese jim možnost sdílet data s ostatními složkami IZS,“ vysvětlila radní Fialová s tím, že došlo též k dobudování digitální radiové sítě a po dovybavení posádek získají vozidla digitální radiostanice, nové navigace a pagerový systém.
Zázemí pro náročnou práci
Operátoři po rekonstrukci získali novou kuchyň a odpočinkovou místnost. „Vážím si náročné práce operátorů, kteří denně přijmou více než 300 hovorů a tzv. vodí přes 80 sanitních vozů v celém kraji. Jejich hlas a rady dávají mnohdy volajícím pocit jistoty a důvěry v krizových situacích,“ dodal Martin Houdek.
Dotace fondů Evropské unie
Náklady na modernizaci operačního střediska dosáhly částky zhruba 37 milionů korun a až 85 % nákladů pokryla dotace Integrovaného operačního programu.
Nejinak tomu je u Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje
Záchranářům posíláme písničku: