Všichni jistě víme, že v zejména v letních měsících je nutné pravidelně používat krém s ochranným faktorem, jinak riskujeme vznik nejen popálenin, ale dokonce i rakoviny kůže. Někdy ale dokonce ani krém s SPF nemusí jako prevence sluncem spálené pokožky stačit. Je totiž nutné ho pravidelně aplikovat znovu zhruba po každých dvou hodinách. Stačí tedy jen zapomenout na jeho pravidelné doplňování nebo omylem zůstat na sluníčku o něco déle a na vaší pokožce se mohou objevit spáleniny.
O spálenou pokožku ale samozřejmě nikdo nestojí! Nejen že je nepříjemná na dotyk a nevzhledně se odlupuje, ale zároveň zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Většina z nás tedy dělá vše pro to, abychom tomuto nepříjemnému stavu předešli.
Jako prevence spálené kůže od sluníčka nám pomůže vyhýbat se slunečním paprskům kolem poledne, kdy jsou nejsilnější, pokud možno při pobytu venku vyhledávat stín či polostín a také používat krém s ochranným faktorem. Nesmíme ale zapomenout se s ním pravidelně mazat znovu. Řada z nás ale neví, že nám s prevencí popálení od slunce mohou pomoci i některé běžné potraviny.
Od slunečního záření vás do jisté míry ochrání i konzumace potravin obsahujících lycopene a beta-karoten, jak dokazují studie. Jde jak o ovoce, tak i o zeleninu.
Tyto látky obsahuje mimo jiné také vodní meloun, grep, papája, červené papriky a rajčata. Studie, která zkoumala účinky těchto dvou složek na náš organismus, dokázala, že konzumace 40 g rajčatové pasty s olivovým olejem denně snižuje pravděpodobnost vzniku popálenin od slunce o 40 %.
Lykopen nás mimo sluneční paprsky také do jité míry ochraňuje i před dalšími faktory, které mohou mít negativní efekt na naše zdraví, jako je znečištění, škodlivé záření a kouř, jak na svém webu uvádí Express.
Zdroj: National Library of Medicine, Express
KAM DÁL: Jak si posílit imunitu, abyste neonemocněli před dovolenou. Nebo během ní!