Zkratka SIBO označuje syndrom bakteriálního přerůstání (small intestinal bacterial oergrowth), jak na svém webu uvádí Mayo klinika. Jde o stav, kdy dochází k abnormálnímu zvýšení počtu bakterií v tenkém střevě.
Toto onemocnění poté může zpomalit průchod potravy naším trávicím traktem, čímž se podporuje další navýšení počtu bakterií ve střevě. Potrava a odpadní produkty v trávicím traktu se totiž stávají živnou půdou pro bakterie. To poté způsobuje celou řadu zažívacích potíží.
Důležité je tento stav objevit a začít léčit co možná nejdříve, později totiž může vyústit v osteoporózu, neboli oslabení kostí, vznik ledvinových kamenů a špatnou absorbci nejrůznějších živin, které náš organismus nutně potřebuje k tomu, aby mohl správně fungovat.
Příznaky syndromu bakteriálního přerůstání
- bolest břicha
- nevolnost
- nadýmání
- nepříjemný pocit po jídle
- průjem
- podvýživa
- ztráta hmotnosti
- ztráta chuti k jídlu
Pozor na říhání
S přicházejícími svátky se k nám pomalu blíží i období hodování, ve kterém si hlídá ideální porce opravdu jen málokdo.
Po zkonzumovaní většího množství jídla se může dostavit i říhání, což bývá zcela normální. Někdy ale může být příznakem právě syndromu bakteriálního přerůstání, jak dokazují studie.
Pokud na sobě tedy pozorujete některé z výše zmíněných symptomů, poraďte se o nich s vaším praktickým lékařem, a to zejména pokud jste vystaveni rizikovým faktorům, které zvyšují riziko vzniku syndromu bakteriálního přerůstání.
Rizikové faktory SIBO
Mezi faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku této nemoci, patří:
- poranění tenkého střeva
- Crohnova choroba
- operace žaludku
- strukturální defekt v tenkém střevě
- sklerodermie postihující tenké střevo
- diabetes
- divertikulóza tenkého střeva
- adheze způsobené předchozí operací břicha
- radiační terapie břicha
- střevní lymfom
KAM DÁL: Syndrom diabetické nohy: Prevenci ani péči o poškozenou pokožku nepodceňujme.