Řada z nás už někdy po vydatné večeři žertovala o tom, že jsme se jídlem předávkovali. Přejedení se jídlem je ale něco zcela jiného, to vám v tom nejhorším případě způsobí „pouze“ nepříjemnou bolest břicha. Existují však potraviny, které vám ve větším množství mohou způsobit mnohem vážnější zdravotní problémy.
Banány
Toto lahodné ovoce je výbornou přírodní svačinkou i skvělou ingrediencí do ovocného koktejlu, obsahuje totiž vysoké množství draslíku. Pokud ho ale sníte příliš velké množství, můžete se dostat do stavu hyperkalémie.
Jde o nebezpečný stav způsobený příliš vysokým množstvím draslíku v krvi.
Mrkev
Tento druh zeleniny má pro naše zdraví celou řadu benefitů, protože obsahuje vysoké množství vitamínů, minerálů i vlákniny. Konzumace příliš vysokého množství mrkve ale vede k vysokému množství betakarotenu v těle, což může mimo jiné způsobit zabarvení pleti do žluta.
Karoten je rozpustný v tucích, takže se v případě, kdy ho máte v těle příliš mnoho, hromadí ve vnější vrstvě kůže, a způsobuje tak stav zvaný karotenémie, který se projevuje právě žlutě zbarvenou kůží.
Tuňákové sushi
Pozor by si měli dát mimo jiné i milovníci sushi, protože konzumace velkého množství syrového tuňáka může vést k nadměrnému množství rtuti v těle.
Tuňák totiž během svého života akumuluje velké množství methylrtuti ve svalech. Toto množství se může u každého kousku masa lišit, vždy záleží na tom, jak byla daná ryba velká a o jaký jde druh.
Vysoké množství rtuti v těle může způsobit vážné neurologické problémy.
Kombucha
Tento oblíbený fermentovaný nápoj může přispět k posílení imunity a zlepšení trávení. Dokonce i kombuchou se ale můžeme předávkovat. Některé druhy tohoto nápoje mohou obsahovat plísně, případně jiné kontaminanty z houby, pomocí níž se fermentuje.
Jedna menší sklenička tohoto nápoje denně (zhruba 120 ml) zdravému člověku nijak neuškodí. Rozhodně bychom to ale s denním množstvím kombuchy neměli přehánět.
Karambola
Konzumace vysokého množství tohoto lahodného ovoce může mít negativní vliv na centrální nervový systém. Některým lidem může uškodit dokonce i v malém množství.
Zdravému člověku umírněná konzumace karamboly nijak neuškodí, pokud ale trpíte onemocněním ledvin, měli byste se tomuto ovoci zcela vyhnout, v opačném případě riskujete jejich selhání.
Muškátový oříšek
Dokonce i jeden z nejoblíbenějších zimních druhů koření může být ve větší míře nebezpečný. Neškodně vypadající muškátový oříšek může působit jako halucinogenní droga, ale naštěstí jen v případě, kdy ho zkonzumujete nadměrné množství.
Špetka muškátového oříšku v dýňovém koláči vám nijak neuškodí. Po konzumaci několika desítek gramů tohoto koření ale můžete pociťovat úzkost, strach a paranoiu.
Zdroj: Live Science, Geelong Medical Group
KAM DÁL: Karotenémie může být příznakem nedostatečné funkce štítné žlázy. Často se objevovala za války.