Zdravý tlak se pohybuje kolem 120/80. Realita je ale jiná. Stačí mírná nadváha, dlouhodobý stres, cukrovka nebo hormonální kolotoč, jako je menopauza a andropauza, a čísla letí nahoru. U mladších ročníků, u lidí na dietě a u pacientů s autoimunitním onemocněním nebo komplikací týkajících se ledvin a poruch termoregulace naopak hodnoty klesají.
Hypotenze (nízký tlak) s sebou vláčí celou řadu potíží, na které se nejde připravit. Musíte být neustále ve střehu a okamžitě reagovat na sebemenší náznaky slabosti.
Domácí lék na nízký tlak
Nejlepší variantou, jak zatočit s nízkým tlakem a předejít nehodě, která hrozí v případě mdlob, je příjem tuku. Ten je pro organismus přirozený a snadno vstřebatelný. Do krevního oběhu se dostává postupně, ale díky dobré rozpustnosti i dostatečně rychle. Do deseti minut byste měli pocítit úlevu, ustoupí pocity malátnosti a slabosti.
Při nízkém tlaku potřebujete pomoc hned a měli byste „záchranu“ nosit neustále u sebe. Ideální je například malý sáček se solí, sklenička s kokosovým olejem, eventuálně plátek špeku a dvě nebo tři kostky tučných škvarků.
Jak poznat klesající krevní tlak:
- mravenčení v končetinách;
- rozostřené vidění;
- zpomalené reflexy;
- otupělá ústa;
- špatný odhad vzdálenosti;
- těžké nohy a neohrabané ruce;
- výpadky paměti;
- sevřené břicho;
- mžitky a motání hlavy.
Rozsudek pro kávu
Káva je s nízkým tlakem neodmyslitelně spjatá. Obsažený kofein totiž nastartuje organismus, zbystří hlavu a dodá energii. Tam ale pozitiva končí. Jakmile káva vyšroubuje čísla tlaku na maximum, tlak začne opět klesat. Zprudka. A často ještě pod výchozí úroveň. A taková vlna, kdy se tělo musí vyrovnat s kolísavým tlakem, představuje mnohem větší zátěž než postupné zvyšování.
Zdroj: redakce, vitalion, manhattancardiology
KAM DÁL: Vysoký krevní tlak: Pomůže vám sklenice rajčatového džusu denně.