Ledvinové kameny vznikají ukládáním minerálů a solí uvnitř ledvin. Existuje celá řada příčin jejich vzniku, některým z nich se ale můžeme poměrně snadno vyhnout dodržováním zdravé životosprávy. Patří mezi ně mimo jiné i obezita a nevyvážený jídelníček, jak na svém webu uvádí Mayo klinika.
Tyto tvrdé usazeniny se tvoří v momentě, kdy je v našem těle moč vysoce koncentrovaná. Vysoká koncentrace moči totiž umožňuje minerálům krystalizovat a zformovat se právě do ledvinových kamenů.
Dobrou zprávou je, že ledvinové kameny nás, pokud je tedy objevíme včas, nijak neohrožují. Zbavit se jich ale bývá velmi bolestivé. V momentě, kdy zjistíte, že se u vás zformovaly, je ve většině případů potřeba pouze pít větší množství vody, aby z vás samovolně vyšly ven. To vám ale může způsobovat velmi silné bolesti, proto se doporučuje spolu s větším množství vody zapít i prášky na bolest.
Mezi symptomy ledvinových kamenů patří:
- ostrá bolest v boku a v zádech v oblasti pod žebry
- bolest, která přichází ve vlnách a její intenzita se mění
- bolest, která vystřeluje až do podbřišku
- bolest při močení
- růžová, červená nebo hnědá moč
- nevolnost a zvracení
- moč, která má silný a nepříjemný pach
- častější nutkání močit
- horečka a zimnice (v případě infekce způsobené ledvinovými kameny)
Prevence
Tím nejlepším způsobem prevence ledvinových kamenů je pití dostatečného množství vody. Podle Národní zdravotní služby bychom měli pít ideálně až 3 litry tekutin denně.
Ledvinové kameny ale může způsobit mimo jiné i nadměrné užívání vitamínu D. Ačkoliv se mírné navyšování doporučené dávky některých volně dostupných vitamínů může zdát neškodné, není tomu tak.
Nadměrné užívání vitamínu D totiž způsobuje nadměrnou absorbci vápníku, jak dokazují studie. Může tak mimo tvorbu ledvinových kamenů způsobit i bolesti svalů, změny nálad a bolesti břicha.
Zdroj: Mayo Clinic, National Health Sevice, Healthline, National Library of Medicine
KAM DÁL: Rakovina střev: Zdánlivě neškodná bolest může být příznakem.