Zvětšené a zkroucené povrchové žíly se nazývají varixy neboli křečové žíly. U některých lidí se může jednat pouze o kosmetickou vadu, jiným ale tento typ cév způsobuje silné bolesti.
Varixy se mohou utvořit ze všech povrchových žil, nejčastěji se tak děje na dolních končetinách. Tlak na dolní končetiny je totiž velmi vysoký, zvyšuje ho chůze i stání.
Jak poznám, že jde o křečové žíly?
Mezi příznaky varixů patří mimo jiné:
- žíly zbarvené do modra či fialova
- žíly, které jsou vypouklé a zkroucené (připomínají zamotané kabely)
Symptomy křečových žil zahrnují ale i ty bolestivé:
- pocit těžkých nohou
- bolest nohou po dlouhém stání či sezení
- pálení
- pulzování
- otoky nohou
- svědění
- změny barvy kůže nebo žil na nohou
Mezi rizikové faktory vzniku tohoto nepříjemného problému patří vysoký věk, pohlaví (ženy jsou na vznik křečových žil náchylnější), těhotenství, dlouhé sezení či stání a obezita. Na prevenci vzniku křečových žil byste se tedy měli zaměřit zejména v případě, že spadáte do jedné nebo více rizikových skupin.
Prevence varixů
Vzniku křečových žil předejdete mimo jiné i tak, že se budete vyhýbat nošení bot s vysokým podpatkem a těsných punčoch. Pomůže vám ale dávat si krátké pauzy při dlouhém sezení, ale i při dlouhém stání a změna jídelníčku. Ideální je do stravy zařadit potraviny s vysokým obsahem vlákniny a s nízkým obsahem sodíku.
S prevencí varixů také účinně pomáhá cvičení, nadzvednutí nohou při sezení a shození několika přebytečných kil.
Slazené nápoje
Lidé, u kterých je vyšší riziko vzniku tohoto typu žil, by se měli raději vyhýbat slazeným nápojům, jak naznačují výzkumy.
V tekuté formě jsme totiž schopni zkonzumovat mnohem více cukru než ve formě dezertu či jiných pochutin, proto jsou slazené nápoje tak nebezpečné. Vysoký příjem cukru narušuje průtok krve a může způsobit rozšiřování žil.
Zdroj: Mayo Clinic, Researchgate
KAM DÁL: Jak se zbavit podzimní únavy: Pomůže i vitamín D.