Stále větší část populace začátkem roku trápí častá nachlazení, dlouhotrvající rýma, chřipka nebo jiná virová onemocnění. Stačí přitom velmi málo, aby byl náš organismus vůči škodlivým vlivům okolí odolnější a uměl se jim účinně bránit. „Mnohdy si to neuvědomujeme, ale k posílení obranyschopnosti stačí pár jednoduchých kroků. Mezi ty naprosto základní patří pravidelný pohyb, zdravá strava a kvalitní spánek,“ říká revizní lékařka VoZP Kristina Slavíková.
Strava i vitamíny
Pestrá a vyvážená strava tvoří základ pro to, aby se člověk cítil dobře a byl zdravý. „Často se však stává, že lidé k vhodné stravě nemají přístup a nemohou ve svém těle udržovat dostatek minerálních látek a vitamínů. Má to celou řadu příčin, jako je sezonnost ovoce a zeleniny, potravinové intolerance nebo životní styl. V takovém případě lze jejich příjem částečně nahrazovat vitamíny a doplňky stravy,“ vysvětluje Slavíková.
Posílení imunity lze však dosáhnout i pomocí vakcinace. „Princip většiny očkování je takový, že se lidské tělo vystaví velmi malé dávce konkrétního onemocnění, čímž se spustí obranná reakce. Díky tomu se v těle vytvoří dostatek protilátek. Pokud je pak člověk vystaven reálné dávce nemoci, tělo už ví, jak s ní bojovat,“ vysvětluje revizní lékařka.
Otužování je velmi populární
Jedním z populárních způsobů zvyšování obranyschopnosti organismu se stalo také otužování. To však může být pro nezkušené i škodlivé. Musí se totiž provádět správně, postupně a pravidelně.
„Jedná se o proces, kdy si lidské tělo postupně zvyká na nižší teploty. Díky tomu dochází k posílení kardiovaskulárního systému a imunity,“ vysvětluje Kristina Slavíková. Začátečníkům doporučuje pár minut studenější vody při běžné sprše.
KAM DÁL: Doplňky stravy: Jaké vitamíny a minerály si v zimě dopřát, abychom zůstali zdraví?