Dezinfekce v době koronavirové je samozřejmě základ. Nic se ale nesmí přehnat, jinak si spíš ublížíte

Atrofická kůže má výrazné problémy s vlastní hydratací, rychle schne i popraská a dezinfekce ji velmi snadno podráždí
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Pečlivě upravené ruce jsou vždy naší vizitkou. Hned po tváři se jedná o část těla, které se lidé všimnou nejdříve. A v době pandemie koronaviru je hygiena rukou ještě o něco důležitější než jindy. Ale hlavně na podzim a v zimě je díky nízkým teplotám nutné se o ruce dále starat, aby pokožka nebyla vysušená či popraskaná. Navíc díky většímu používání dezinfekce a mýdla na našich rukou se může pleť více vysušovat a být podrážděná.

V těchto dnech by mělo být v každé příruční tašce či kabelce při ruce i malé balení krému, které je dobré vždy aplikovat po mytí rukou. A v dnešní době si většina z nás myje ruce opravdu pravidelně a důkladně, a tím vzniká i více vysušená pokožka.

„Příliš mastné a hutné krémy nejsou vhodné, protože je pokožka delší dobu absorbuje. Ideální jsou přípravky s lehkou texturou, která se rychle vstřebá a nezanechá mastný film. Dobré jsou krémy s lipidy či přídavkem heřmánku. Lidé, kteří mají atopickou pokožku, by na ruce měli používat speciální oleje, které pomohou vytvořit ochrannou vrstvu. Krémy vždy nanášejte i před tím, než jdete ven, i když nosíte zimní rukavice,“ říká dermatoložka MUDr. Lucie Mansfeldová. Vhodné jsou i krémy s ceramidy, které častokrát při častém dezinfikování rukou ubývají. Samozřejmě je důležité si ruce mýt a dezinfikovat, ale samozřejmě rozumně.

Lidé s atopickými ekzémy, pozor

„Pacientům s chronickými ekzémy rukou vždy doporučuji, aby měli hydratační krémy na ruce na každém umyvadle a vždy s sebou například v kabelce. V současné době lze toto doporučit v podstatě všem lidem. Pokud se s věkem objevují na hřbetech rukou více prosvítající žíly a pigmentové skvrny, jedná se o projevy ztenčení neboli atrofie kůže v důsledku stárnutí.“

Atrofická kůže má pak výrazné problémy s vlastní hydratací, rychle schne i popraská a dezinfekce ji velmi snadno podráždí. „V tom případě mimo pravidelné promazávání pomáhá hloubková hydratace ve formě mezoterapie nebo regenerace podkoží laserovým ošetřením,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Chytré rukavice

Častým zimním nešvarem je i to, že venku sundaváme a nandaváme rukavice. Většinou z důvodu používání mobilního telefonu. Pokud využíváte chytrý mobilní telefon, pořiďte si speciální rukavice na ovládání dotykové obrazovky. Nebudete tak muset stále sundavat rukavice a vystavovat ruce zbytečnému mrazu, který urychluje vysušování a může u lidí s citlivou pletí způsobit popraskanou kůži.

Domácí zábal

Jednou týdně svým rukám dopřejte restart v podobě výživného zábalu. Dobré je volit vždy ty, které jsou na olejovém základě. Stačí například smíchat obyčejný panenský olivový olej s medem a na hodinu až dvě ho natřít na ruce.  Pro umocnění efektu si pořiďte speciální kosmetické rukavice. Vhodné jsou i parafínové zábaly, které zjemní pokožku a zároveň ji krásně prohřejí.

Pozor na mýdlo

Máte-li citlivou či suchou pleť, tak si dejte pozor na výběr mýdla. Je jasné, že na vás všude "útočí" hlášky, jak moc je nyní důležité mýt si ruce. To je samozřejmě důležité vždy, nejen v době, kdy se bojíme nemoci covid-19. Ale je také důležité mít přípravky s nižším PH faktorem, které je k rukám šetrnější.

Místo tvrdých kostek volte spíše tekutá krémová mýdla. Ruce pak také při vysoušení ručníkem "nedrhněte", ale jemnými pohyby usušte. Pokud si jdete pouze opláchnout ruce, tak nemusíte používat mýdlo, stačí vlažná čistá voda. Navíc příliš časté mytí porušuje kožní bariéru. Během dne používejte místo mytí antibakteriální gely. Ruce chraňte i při mytí nádobí, takže vždy noste ochranné rukavice.

KAM DÁL: Máte stále studené nohy? Může to znamenat i Raynaudovu chorobu.