Vzácné mince a bankovky
Mezi nejpopulárnější sběratelské objekty patří bankovky a numismatické předměty, jako jsou mince nebo medaile. Za vůbec nejvzácnější bankovku v československé historii je považována pětitisícikorunová státovka z roku 1919. Sběratelskou raritu ale můžete mít zrovna v peněžence. V oběhu jsou dnes mince i bankovky, které se od těch ostatních liší v nepatrném detailu. Nejčastěji se jedná o chybu při tisku či ražbě, jako je chybějící rok vydání.
Tradiční známky
Filatelie neboli sbírání známek má v Česku dlouhou tradici. V současnosti má Svaz českých filatelistů více než 4 000 členů. Filatelie však zajímá nejen sběratele, ale také investory. Vůbec nejvzácnější a nejdražší exemplář je „Bordeaux Cover“ – obálka, na níž je nalepený modrý i červený mauricius. Jedná se totiž o první známky britské koloniální říše vydané mimo Velkou Británii. Hodnota této obálky se dnes odhaduje až na 250 milionů korun.
Minerály a zkameněliny
Sbírání minerálů a zkamenělin zažilo v posledních letech obrovský rozmach. Někteří se věnují estetickým minerálům, které loví na aukčních serverech typu Aukro, jiné zajímají zkameněliny a s kladívkem v ruce vyráží do přírody hledat nové exempláře na vlastní pěst. Vedle toho však v této skupině najdeme i nadšené sběratele mušlí nebo meteoritů.
Modelářství je o trpělivosti
Celoživotní sbírka modelů může obsahovat i několik tisíc kousků. Tento koníček často vzniká už v dětském věku, kdy snad každý malý kluk měl svou sbírku angličáků. Češi nejraději sbírají modely automobilů, bojových lodí, letadel a lokomotiv. Modelářství je zároveň báječný způsob relaxace.Stavba takové bojové lodě totiž vyžaduje notnou dávku trpělivosti a soustředění.
Sběratelství jako investice
Sběratelství čehokoliv se jako investice vyplatí pouze v případě, že jste skutečným znalcem v oboru nebo pokud se jím toužíte stát. V tomto oboru je totiž vysoké riziko, že narazíte na padělky a exempláře, jejichž hodnota klesá a časem dojde k jejich znehodnocení.