Atletická noha (tinea pedis) je nepříjemné plísňové onemocnění, které sice primárně postihuje kůži na nohou, ale může se rozšířit i na další části těla.
Jméno této nemoci je odvozeno od toho, že ji lze nejčastěji pozorovat u sportovců. Ti totiž tráví hodiny v uzavřené obuvi, zatímco se jejich nohy nadměrně potí. Přesně to je situace, které byste se měli v rámci prevence nebo úsilí o léčbu atletické nohy vyhnout.
Nejde o vážné onemocnění, může být ale velmi nepříjemné a těžko se léčí. Toto plísňové onemocnění je navíc vysoce nakažlivé. Ideální je tedy brát si do společných sprch, k bazénu a do dalších veřejných prostor, kde vaše nohy přijdou do kontaktu s podlahou, pantofle.
Dejte si ale pozor i na půjčování bot, ponožek a ručníků od člověka, který touto nemocí trpí. Pokud nejsou dostatečně vyprané, lehce se nakazíte. Jestliže atletickou nohou trpíte, vyhněte se škrábání místa, na kterém se vyskytla. Infekci si totiž nehty a prsty můžete přenést i na další oblasti těla.
Atletická noha může napadnout dokonce i ruce, nehty či třísla. Tento nepříjemný problém je často zaměňován za pouhý ekzém, podcenění tohoto stavu může vést k mnohem vážnějším zdravotním problémům.
Symptomy atletické nohy
Mezi symptomy této plísňové infekce patří:
- svědění, štípání a pálení na kůži mezi prsty u nohy či na chodidle,
- suchá kůže na chodidle a na straně nohy,
- puchýře na nohou, které svědí,
- olupování kůže na chodidlech a mezi prsty,
- zabarvené, tlusté a drolivé nehty na nohou,
- nehty na nohou, které se odtahují z nehtového lůžka.
Pokud tedy na sobě pozorujete některé z těchto příznaků, poraďte se co nejdříve se svým lékařem o dalším postupu. Obyčejné antimykotické přípravky z lékárny vám totiž nepomohou.
Sůl a ocet
Na rozdíl od běžně dostupných léků na plíseň na nohou, vám může s problémy v podobě atletické nohy pomoci ocet a sůl. Stačí jen připravit si do malého škopku nebo vany buď vlažnou vodu s trochou octa, nebo vlažnou lázeň se solí. Poté stačí namočit do této lázně nohy na 10 minut a postup pravidelně opakovat.
Prevence atletické nohy
Následující tipy vám pomohou vyhnout se vzniku tohoto typu infekce:
- Ponožky, ručníky a povlečení perte vždy minimálně na 60 stupňů, případně i na vyšší teplotu. Boty si pravidelně dezinfikujte dezinfekčními spreji nebo ubrousky.
- Chodidla si každý den důkladně umyjte vodou a mýdlem, zejména mezi prsty.
- Od nikoho si nepůjčujte ponožky, boty ani ručníky.
- Na veřejných místech, jako jsou veřejná koupaliště a sprchy, vždy noste pantofle.
- V okamžiku, kdy se vám zpotí nohy, si vyměňte ponožky.
- Kupujte si ponožky z prodyšných materiálů, jako je vlna a bavlna.
- Noste co nejčastěji otevřené boty, případně boty z kvalitní kůže.
Zdroj: Healthline, Mayo Clinic
KAM DÁL: Pilates: Jednoduché cviky, které vás omladí a zbaví bolesti zad.