Nacházíme se v období, kdy je téměř vše v plném květu, ať stromy či trávy. A ty nás mohou výrazně potrápit. Samotný pyl ale není to jediné, velký pozor bychom si měli dát i na samotné sluneční záření, a to zejména citliví lidé. Intenzivní jarní svit totiž může jedincům s citlivou pokožkou udělat minimálně vyrážku, a to především na hrudníku a obličeji. Nebezpečné se stává jarní sluníčko především tím, že ho lidé velmi často podceňují.
I jarní slunce dokáže být nebezpečné
Pocitově se totiž může velkému množství lidí zdát, že sluníčko na jaře ještě stále takovou sílu jako v létě nemá. Opak je ale pravdou… velmi často to dokazují i spáleniny, jež zbytečně výrazně přispívají ke stárnutí kůže i možnému zvýšenému riziku vzniku rakoviny.
Ať už je člověk alergický nebo citlivější na cokoliv – pyl, sluneční záření nebo třeba plísně, měl by bezesporu dodržovat určité zásady, aby nedošlo následně ke zhoršení jeho zdravotního stavu. Jaké jsou nejčastější chyby?
Nedostatek pohybu na vzduchu
Alergiím a jejich rozšířením stále více v současné době nahrává nový styl života posledních let – přebývání většiny dne v interiérech. Zde totiž velmi často vdechujeme např. roztoče, což je jeden z významných alergenů pro rozvoj průduškového astmatu. Někdy významně ovlivňuje náš zdravotní stav i to, že se stále méně častěji setkáváme s běžnými bakteriemi, a tím nedochází k úplnému dozrání imunitního systému jedince, zvláště pak dětí.
Nepracujeme s cennými informacemi
Důležité je i vědět, na co je člověk přesně alergický. Mnoho z nás to však podceňuje a zkrátka neví, jaký druh pylu ho přesně v jeho běžném životě omezuje. Přitom je to velmi jednoduché získat tuto informaci a podřídit tomu následně běžný denní rytmus. Velmi málo alergiků například sleduje pylové zpravodajství a nenakládá tedy řádně s těmito možnými informacemi, které by jim výrazně pomohly s plánováním každodenních aktivit.
Všudypřítomný prach a boj s ním
Jak je velmi dobře známo, prach je živnou půdou pro tvorbu alergenů. Navíc může obsahovat hned několik alergenů najednou. I přes dostatek těchto informací se mnohdy čistota domova velmi často podceňuje. Lidé prach místo jeho odstranění spíše víří, a to například i nekvalitními robotickými vysavači, které mnohdy nadělají více škody než užitku. Ani samotné vysavače si stoprocentně neporadí s veškerým prachem, a tedy alergeny, které se mnohdy vrací zpět do místnosti. Prach se totiž velmi často po vysávání opětovně usazuje na nábytku či podlahách.
I proto je nutné doma velmi často uklízet, ať již zmíněným vysavačem či prachovkou, a snažit se minimalizovat vznik a následnou tvorbu nejrůznějších alergenů.