„Přívlastkem atopický označujeme fakt, že organismus zdědil sklon k určitému typu alergické reakce. Atopický ekzém je pak onemocnění, které má velmi silnou genetickou složku. Znamená to, že se často vyskytuje v rodinách, kde rodiče dítěte nebo jeho sourozenci trpí astmatem, alergickou rýmou, kopřivkou nebo potravinovou alergií. Jde vlastně o takové dědictví, které nikdo z nás nechce,“ vysvětluje MUDr. Vlastimil Král.
U více než poloviny podobných pacientů je podle odborníka tímto onemocněním postižen jeden rodič. „Osmdesát procent pacientů má ale postižené oba rodiče. Sice se většinou říká, že se podobná kožní nemoc většinou dědí po matce, ale nemusí to tak být ve všech případech,“ říká lékař.
Vyskytuje se už v dětství
První formu mívají podle lékaře děti okolo tří měsíců života. Odborníci dále rozlišují dětskou formu onemocnění a ekzém u dospívajících, respektive dospělých pacientů. „S věkem se obraz atopického ekzému odlišuje. Zatímco u kojence se ekzém většinou vyskytuje na tváři, čele či bradě, u dětí v předškolním věku je klidně na krku, loktech nebo kolenních jamkách. Ve vyšším věku se obecně ekzém stahuje spíše na okrajové části těla, nic z toho ale neplatí jako nějaké pravidlo,“ má jasno Král.
Mimo dědičné predispozice hraje svoji úlohu také porucha bariérové funkce kůže. Znamená to, že je narušená její odolnost vůči vnějším vlivům prostředí. „Škodlivé látky se tak dostávají do těla daleko snadněji, a tím aktivují imunitní systém. Porušená kožní bariéra zároveň způsobuje dehydrataci, mikroskopickými trhlinkami se totiž odpařuje voda a ztrácejí se lipidy, díky čemuž dochází k tomu, že je kůže suchá, červená a má tendenci praskat,“ říká lékař.
Podle jeho slov trhlinkami dovnitř navíc pomalu pronikají bakterie, což způsobuje záněty. „A pokud se pacient k tomu všemu navíc škrábe, pak se k tomu přidruží i možná infekce, a to jak bakteriální, tak i virová nebo mykotická,“ doplňuje MUDr. Král.
Střídají se slabší a silnější období
Cílem samotné léčby je dosáhnout kontroly nad kožními příznaky. „V první řadě je třeba vyloučit všechny provokující faktory v podobě dráždivé kosmetiky, parfémů, oblékat se do vrstev podle možností, a to do bavlněných a bledých věcí, protože i barvy u oblečení mohou pokožku provokovat,“ uvádí Král. Při atopickém ekzému totiž podle něj hraje velkou roli i termoregulace. „Dlouhé rukávy a mechanické dráždění mohou způsobit konec klidového stadia ekzému a spustit jeho akutní fázi.“
Základem je lokální léčba
Podle lékaře je důležité důkladné promašťování kůže speciálními prostředky, které zlepšují a obnovují kožní bariéru, dodávají vlhkost, upravují patologické pH a zvláčňují pokožku. „Často navíc obsahují ochranné lipidy, glycerín, dexpanthenol, což je vlastně provitamín B5, kyselinu hyaluronovou atd. Pokud jde o akutní fáze kožního problému, je možné léčit je krátkodobě formou hormonálních mastí. S pomocí lokálních imunomodulátorů, tudíž speciálních protizánětlivých mastí bez obsahu steroidů, je také možné dosáhnout nad onemocněním dlouhodobé kontroly a předejít závažnějším komplikacím. Kromě toho se stav řeší také pravidelným a dlouhodobým podáváním antihistaminik, což jsou protialergické léky, které se prodávají v tabletkách. Pomoci může i fototerapie,“ uzavírá lékař.
Zdroje: redakce, MUDr. Vlastimil Král, proalergiky.cz
KAM DÁL: Srdeční selhání není infarkt. Smrtelnou nemoc a její příznaky popisuje profesor Václavík.