Pokud by včely vyhynuly, společně s nimi by ze zemského povrchu zmizela i pestrá květena, v přírodě by převládaly větrosnubné rostliny, krajina by se stala jednotvárnou a složitý ekosystém by byl narušený. A to asi nechceme. Bez bzučení včelích křídel by bylo na světě smutno. Mimochodem, zkuste dvakrát za sekundu mávnout svýma rukama. Jde to stěží, že. A vidíte, včela to za sekundu zvládne 230krát.
Med je rychlým zdrojem energie
Jestliže se potřebujete rychle osvěžit a dodat energii, asi většinou saháte po kávě. Přitom by lžička medu bohatě stačila. Jednoduché cukry, které med obsahuje, totiž okamžitě přecházejí do krve a posilují organismus. Med byl až do objevení výroby rafinovaného cukru z řepy hlavním sladidlem. Naši předkové v minulosti tedy sladili zdravěji než my v dnešní době.
O pracovitých lidech se říká, že jsou pilní jako včelka
- Do běžeckého závodu s včelou se raději nepouštějte, létá totiž rychlostí až 29 km/h. Včela je opravdu velký dříč, protože za jednu minutu stihne navštívit a posbírat pyl až z 10 květů, přitom na 1 gram medu musí včela navštívit 7 000 květů. Pracovní vytížení včel je natolik veliké, že v létě žijí maximálně 1,5 měsíce, v zimě je to poněkud déle - až 6 měsíců.
- Určitě jste si všimli, že včely se velice často vyskytují v blízkosti vody. Možná jste už někdy i zachraňovali ve sklenici se topící včelu. Není divu, když musejí během jednoho roku do úlu přinést až 150 litrů vody, bez níž se neobejdou.
- Umíte si představit, že byste stále tvrdě pracovali a přitom vůbec nespali? Přesně takové jsou včely. Ale i ony si svém nabitém dni najdou čas pro odpočinek. To se pak usadí v prázdné buňce v úle, složí křídla a jen tak pozorují život a cvrkot okolo sebe. A po chvíli opět hurá do práce.
Neveselý život trubce
Žádný muž by se pravděpodobně nechtěl ocitnout v roli včelího trubce. Jeho úloha je totiž pouze jediná, a to oplodnit včelí královnu a občas se postarat o včelí plod tím, že ho bude zahřívat. Trubec má totiž vyšší teplotu těla než včelí dělnice.
Jakmile končí v úlu produkční období a snůška, což bývá před zimou, je trubcům odepřena potrava a všichni jsou pak z úlu vyháněni ven jako nepotřební. Však co, na jaře se přece z neoplozeného vajíčka vylíhnou trubci noví.
Včelí dorozumívání
Jakmile včela průzkumnice najde zajímavý zdroj obživy, vrací se do úlu a pouští do tzv. včelího tance, který sledují ostatní včely. Takto dává najevo, kde se dobrá pastva nachází. Včely se pak vydají naznačeným směrem za potravou.
Jak šel čas s chovem včel - od brtníků po medomet
- Původně se v našich zemích asi v 9. století chovala včelstva v dřevěných nádobách. V zemích Blízkého východu dokonce chovají dodnes včely v hliněných džbánech. Včelaři už ve středověku patřili mezi vážené občany, mívali své vlastní cechy, zvláštní práva i vlastní včelařský soud a mohli nosit zbraň.
- Víte, kdo to byli brtníci? Již ve 14. století šplhali po stromech a z dutiny, v níž byly včely usídlené, vylamovali plástve medu. Postupně byl však tento způsob získávání medu nahrazen chovem včel v úlech. Jimi byly původně vydlabané části kmenů, používal se však i rákos, sláma nebo proutí, z nichž se vyráběly pro včely koše. Ty ale měly jednu nevýhodu, do vnitřku úlu nebylo možné se podívat bez toho, aby nebyl koš poničený.
- Moderní typ rámového úlu, který bylo možné kdykoliv rozebrat a opět složit, vynalezl Američan Lorenzo Langstroth v roce 1852. I v současné době je stále nejpoužívanějším úlem na světě. Jeho vynález umožnil snížit náklady na chov včel.
- Zajímavý je také vynález medometu, který sestrojil všímavý a hloubavý rakouský poručík Franz von Hruschka, jenž se včelařství naučil od svého dědy v Bravanticích na Novojičínsku. Svůj vynález představil v roce 1865 v Brně a získal za něho zlatou medaili od italských včelařů.