Příliš vysoké teploty nám mohou způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Naše tělo se totiž přehřívá a snaží se teplotu regulovat pomocí pocení v extrémním horku. Tento způsob regulace teploty ale nemusí stačit a můžeme tak dostat úpal.
Na tento nebezpečný stav, spojený zejména s horkými letními dny, by si měli dát pozor zejména lidé, kterým je přes 75 let. A také pacienti trpící chronickými chorobami, mezi které mimo jiné patří i cukrovka a Parkinsonova choroba.
Symptomy úpalu
- nevolnost a zvracení
- bolest hlavy
- začervenalá pokožka
- zrychlený dech
- zrychlený srdeční tep
- vysoká tělesná teplota
- horká a suchá pokožka
- změna v chování (zmatení, iritace, problémy s řečí a další)
Děti, které dostanou úpal, mohou být více nemotorné a ospalé, jinak se jejich příznaky shodují s těmi u dospělých. V případě, že si u vás, vašich dětí nebo blízkých všimnete těchto příznaků, je nutné okamžitě jednat.
Člověk, který dostal úpal, se totiž musí co nejdříve odebrat na chladné místo a nejlépe si lehnout a vyvýšit si nohy. Dalším krokem je vypití velkého množství tekutin, to našemu tělu totiž pomůže ochladit se mnohem rychleji.
Pomůže i daného člověka posprejovat studenou vodou nebo mu přiložit hadry nebo houbičky vyždímané ve studené vodě, a to na čelo, krk a podpaží. Pokud se člověk s úpalem nebude cítit lépe zhruba do půl hodiny, bude nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Prevence
Ideální je samozřejmě takovému stavu předcházet. Toho docílíte pomocí nošení volného oblečení, které tělu umožňuje se ochlazovat, natíráním se krémem s vysokou ochranou, pitím dostatečného množství tekutin a vyhýbáním se vycházkám na slunci během poledne. V horkých dnech určitě nesportujte a pokud víte, že vám takové počasí nedělá dobře, držte se v chládku a mimo slunce.
Zdroj: Express, Mayo Clinic
KAM DÁL: Rakovina kůže: Jak jí spolehlivě předcházet a jak ji včas poznat