Tento typ rakoviny vzniká v tkáni slinivky břišní. Jde o orgán, který v našem organismu zastává velmi důležitou úlohu. Slinivka břišní je zodpovědná za podporu našeho trávení pomocí produkce potřebných enzymů a kontrolu hladiny cukru v krvi, jak na svém webu uvádí Mayo klinika.
Rakovina může v tomto orgánu vzniknout hned na několika místech, nejčastěji se ale rakovinné buňky formují mezi buňkami lemujícími vývody ze slinivky břišní, tedy v místě, kudy jsou z orgánu přenášeny trávicí enzymy.
Příznaky rakoviny slinivky břišní
Stejně jako všechny ostatní typy rakoviny je i ta, která vzniká ve slinivce břišní, nejlépe vyléčitelná v raných stadiích nemoci.
V této fázi je ale téměř nemožné ji rozpoznat. Rakovina slinivky břišní se totiž u většiny pacientů projevuje nejrůznějšími symptomy až poté, co se rozšíří do dalších orgánů.
Mezi příznaky slinivky břišní patří:
- ztráta chuti k jídlu
- ztráta hmotnosti
- bolest břicha, která se šíří až do zad
- světlá barva stolice
- podrážděná pokožka
- žluté zbarvení kůže a očního bělma
- tmavá moč
- vznik cukrovky (u pacienta již trpícího diabetem se může stát, že je nemoc těžší na udržení pod kontrolou)
- únava
- vznik krevních sraženin
Steratoea
Tento symptom je u pacientů, u kterých vznikla rakovina slinivky břišní, jeden z těch nejčastějších, jak dokazují studie.
Steratoea se projevuje nadměrným množstvím tuku ve stolici. Od normálního typu stolice se liší barvou, texturou, ale i pachem. Stolice obsahující vyšší množství tuku totiž bývá bledá, tekutější a velmi silně zapáchá.
Lze ji identifikovat mimo jiné i tak, že v toaletě neklesá, ale plave. Stolice s vysokým podílem tuku ale nutně nemusí znamenat, že se u vás vyvinula rakovina slinivky břišní, vždy je ale znamením, že ve vašem trávicím systému něco zkrátka nefunguje tak, jak má.
Pokud na sobě zpozorujete některý z výše uvedených příznaků rakoviny slinivky břišní, poraďte se o něm s vaším praktickým lékařem.
KAM DÁL: Steatóza jater: Jak na prevenci?