Každý řidič nyní může zaplatit mýtné jak z pohodlí domova, tak i přímo na cestách, a tím pádem ušetřit čas spojený s návštěvou čerpací stanice, nemluvě o problematickém seškrabování staré známky na konci každého roku.
Koncept známek jinak zůstal prakticky stejný, stejně tak jako ceny. Nová elektronická dálniční známka se nabízí ve třech variantách, a sice:
- desetidenní (310 Kč)
- měsíční (440 Kč)
- roční (1 500 Kč)
Známku nepotřebují vozidla poháněná elektřinou a vodíkem nebo opatřená hybridním pohonem (pokud emise CO2 nepřesáhnou 50 g/km), řádně registrovaná historická vozidla a pak také vozy, v nichž se přepravují majitelé průkazu ZTP či ZTP/P.
Pohodlí na úkor pečlivosti?
Elektronické dálniční známky jsou aktuálně jedinou platnou formou platby mýtného u nás.
Objednávají se prostřednictvím portálu eDálnice, případně na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích EuroOil, kde ji za vás udělá obsluha. Na hranicích jsou pak pro cizince dostupné kiosky.
Jelikož si lidé známky kupují zcela sami a často ještě ve spěchu, mnohdy dochází k překlepům, zejména při zadávání státní poznávací značky vozu – navzdory tomu, že ji pro kontrolu musí do formuláře zadávat dvakrát.
Asi vás nepřekvapí, že taková dálniční známka je neplatná.
Pokud byste s ní tedy vyjeli na dálnici a museli čelit nějaké kontrole, pokutě byste se nevyhli. A vzhledem k tomu, že její výše může vyšplhat až na 20 000 Kč, rozhodně se nevyplatí si s Celní správou a Policií ČR zahrávat.
Jestliže tedy odhalíte svou chybu včas a chcete vyrazit na dálnici, nezbývá vám nic jiného než si posléze koupit ještě jednu známku a tentokrát si dávat dobrý pozor na to, jaké údaje do systému zadáváte.
Nezapomeňte si po nákupu uschovat e-mail s kontrolním kódem, kterým v případě kontroly nákup dálniční známky spolehlivě prokážete.
Od dubna stát peníze vrací
Nicméně i když jste si překlepu všimli až pozdě a svou objednávku dokončili, nic není ztraceno. Státní fond dopravní infrastruktury konečně přišel s možností zažádat o zpětné vrácení peněz při vyplnění chybných údajů.
Vytvořili ji právě pro případ překlepů, kdy lidé třeba vyplnili místo nuly písmeno „O“ nebo si jinak zaměnili jednotlivé znaky.
Avšak ne každý řidič dostane své peníze zpátky. Pokud totiž chybně zadaná SPZ existuje, stát vám nevrátí ani korunu. Tímto způsobem se totiž chrání před podvody, při nichž by lidé využívali dálniční známku, přestože si za ni nechali peníze vrátit.
Byrokracie zas a znovu
Jestliže jste utratili peníze za dálniční známku se špatnými údaji, můžete si od 16. dubna 2021 zažádat o jejich vrácení. Připravte se však na to, že se budete potýkat s byrokracií.
Prvním krokem je vyplnění žádosti o vrácení vaší platby, kterou najdete přímo na stránkách eDálnice. K ní pak stačí přiložit potvrzení o úhradě poplatku, které vám při objednávce dorazilo na e-mail, a vše odeslat na Státní fond dopravní infrastruktury (elektronicky či poštou) nebo doručit osobně.
Jestliže jste si spletli zemi, ve které je vozidlo zaregistrované, budete muset k žádosti přiložit také kopii technického průkazu. Zahraniční cestovatelé si navíc musí připravit výpis z registru vozidel svého státu a vše nechat přeložit – u řidičů ze Slovenska překlad není nutný.
I když je možné si nechat peníze vrátit, a to poměrně jednoduše, jedná se o starosti navíc, které jsou přece jen zbytečné. Proto si při objednávce každý vyplněný údaj důkladně zkontrolujte – ušetříte tím práci nejen sobě, ale i úředníkům, kteří by váš požadavek museli vyřizovat.