Na psychické nemoci nefungují léky jako na chřipku nebo angínu. Zlomená noha prostě není narušená psychika. Stejně tak, jako se člověk musí naučit chodit se sádrou o berlích, tak psychicky nemocný si pomáhá léky a návštěvou psychologa. Proces léčení je to složitý a pro okolí jistě velmi náročný. Deprese, mánie, paranoidní stavy, ale také nedůvěra a odtrženost od okolí. S tím vším se postižený musí prát.
V aktuálním případě Andreje Babiše jr. jistě psychické pohodě nepomůže veřejné propírání jeho nemoci v televizi, rozhlase a novinách. Je a bylo velké množství umělců a politiků, kteří se s tímto těžkým onemocněním museli srovnávat v přímém přenosu s pozorností početného davu diváků.
Miloš Kopecký
Slavný herec a nezapomenutelný představitel doktora Štrosmajera je jedna z nejznámějších tváří, která celý život bojovala s psychickým onemocněním. V jeho případě se jednalo o bipolární poruchu, která pacienta uvede do dvou extrémních poloh nálady a jednání.
Hlubokou a bezvýchodnou depresi střídá mánie, kdy vám patří celý svět a dokážete nemožné. Díky vysokému sebevědomí se můžete dostat do vážných problémů, protože megalomanské plány často vyžadují nemalé peněžní půjčky.
Ota Pavel
Prozaik, novinář a sportovní reportér byl další, který musel velmi tvrdě bojovat s nelítostnou psychickou nemocí. Stejně jako u Miloše Kopeckého se u Oty Pavla naplno rozvinula bipolární porucha. Vrcholem bezútěšných stavů byl pokus o zapálení nad Innsbruckem. Už v roce 1966 byl nucen odejít do invalidního důchodu a dobrovolně několikrát pobýval v psychiatrických léčebnách.
Muž, který za po sobě zanechal slavné prózy jako Smrt krásných srnců, Zlatí úhoři nebo sportovní fejetony a povídky, nakonec zemřel velmi mlád následkem silného infarktu ve 42 letech.
Jan Masaryk
Syn, který snad nemohl mít významnějšího otce. Stín prezidenta Masaryka se jistě neblaze projevil i na duševním stavu bývalého ministra zahraničí Jana Masaryka. Divoký život plný drogových experimentů a milostných avantýr proložil několika pobyty v psychiatrickém zařízení. Byla mu totiž diagnostikovaná lehká forma schizofrenie.
S tímto onemocněním se pral celou svoji politickou kariéru. Díky narůstajícímu vlivu komunistické strany rostly i deprese Jana Masaryka. Jeho život skončil za nevyjasněných okolností pod okny bytu v Černínském paláci. Vražda, nebo sebevražda?
Petr Muk
Seznam známých osobností, které mají nebo měly zásadní problémy s duševní poruchou, by zabral celou knihu. Už v Palermu Andrej Babiš na reportáži o svém synovi zmínil Karla Svobodu jako příklad těžkého případu schizofrenie. Syn Karla Svobody se ihned vůči jeho slovům vymezil, protože se nejednalo o schizofrenii, ale o těžkou depresi. Ta dovedla k sebevraždě jak slavného hudebního skladatele, tak slavného zpěváka, který touto chorobou trpěl dlouhá léta.
Petr Muk svůj boj nevzdával a pravděpodobně pod tíhou obrovské bolesti, která umí být silnější než nádorové onemocnění, se předávkoval léky. Na veřejnosti v té době vystupoval tak, že má mnoho plánů, které však bohužel nestihl realizovat.
KAM DÁL: Herečka Marie Motlová vlála životem, kterého si uměla užívat: Když jí došly peníze, prodala na černém trhu občanku