Záchranný kruh
„Je potřeba změnit vnímání onemocnění schizofrenního typu ve společnosti. Aby převládalo obecné povědomí o tom, že pokud funguje tzv. záchranný kruh kolem pacienta a dobře spolupracuje se svým lékařem odborným i praktickým, s terénním terapeutem, rodinou, má smysluplnou náplň dne a okolí k němu zaujímá stejný postoj, jako ke všem ostatním lidem, existuje u značné části z nich šance na úzdravu,“ říká prezident ČAPZ MUDr. Martin Jarolímek.
Postupné uzdravování
Úspěšná léčba musí fungovat na několika úrovních. Po první fázi, kdy hraje velkou roli lékař a vhodná medikace, nastupuje delší a neméně důležité období, ve kterém je zapotřebí silné spolupráce terénních sociálních pracovníků, rodiny, svépomocných organizací uživatelů psychiatrické péče a jejich rodinných příslušníků, a také veřejnosti.
Nový webový portál a letáky
Pacienti a jejich rodiny na portálu www.capz.cz/jdeto najdou přehled kontaktů na odborné lékaře, psychology a psychoterapeuty, peer konzultanty, pacientské organizace a sdružení rodičů, jejichž děti trpí podobnými problémy. Informační letáky budou k dostání v ordinacích lékařů.
Série konferencí
Cyklus konferencí zaměřených na destigmatizaci nemocných schizofrenií odstartoval první akcí v Praze. Další proběhnou v Berouně, Hradci Králové, Opavě, Zlíně a Brně.
Finanční zdroje
Kampaně je financována z Norských fondů v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“ a poběží do konce února 2016.
Psychiatr Filip Španiel: Žijeme v postfarmakologické době