Vodní kámen se tvoří zejména na místech s tvrdou vodou, tedy vodou, která má vysoký obsah minerálů.
Tento nevzhledný bílý povlak je tvořen uhličitanem vápenatým a dalšími minerály, které se ve vodě nacházejí. Vodní kámen můžete najít téměř všude: uvnitř varných konvic, na bojleru, na kohoutku na umyvadle, zkrátka téměř na všem, co pravidelně přichází do kontaktu s vodou.
Dokonce i v místech, kde se tvrdá voda nevyskytuje, můžete na vodovodním kohoutku najít poměrně silnou vrstvu vodního kamene. Tento křídovitý povlak má totiž schopnost se vrstvit.
Většina z nás se ho chce zbavit co možná nejdříve zejména kvůli jeho vzhledu. Tento typ usazenin ale není pouze estetickým problémem, může způsobit blokaci i popraskání vodovodního potrubí. Škody může napáchat i na sprchové hlavici. Postupem času se na ní totiž může navrstvit, a snížit tak průtok vody.
Jak se vodního kamene zbavit?
Dobrou zprávou je, že vodního kamene se můžete zbavit poměrně jednoduše a pomocí ingrediencí, které máte doma. Ideální je ale s jeho likvidací příliš neotálet. Postupným vrstvením minerálů na sebe se odstranění tohoto povlaku značně ztěžuje.
Ocet a citron
S odstraněním vodního kamene vám pomůže obyčejný citron a ocet.
Vyhnete se tak používání silných chemikálií, a navíc ještě ušetříte. Kyseliny, které obě tyto běžné kuchyňské ingredience obsahují, dokáží lehce rozložit uhličitan vápenatý, který je největší složkou vodního kamene.
Stačí jen obě ingredience smíchat v poměru 1:1 a pustit se do úklidu. Nezapomeňte si ale předtím nasadit ochranné rukavice, abyste předešli podráždění pokožky.
Jak předcházet usazování vodního kamene?
V láhvi se sprejovým uzávěrem smíchejte ocet a destilovanou vodu v poměru 1:1 a pravidelně touto směsí čistěte umyvadlo i dlaždičky u vany, zkrátka všechny plochy, na kterých by se mohl objevit vodní kámen. Poté tato místa opláchněte vodou, předejdete tak vzniku viditelných usazenin.
Zdroj: Plumb World, Good Housekeeping
KAM DÁL: Jak zařídit, aby vám salát v lednici vydržel křupavý a čerstvý déle než týden?