Nejsilnějším projevem alergické reakce je potom tak zvaný anafylaktický šok, který může vést až k ohrožení života. Přichází nečekaně v průběhu několika minut. Člověk, který se do tohoto stavu dostane, mívá velmi těžké příznaky, z nichž patrně nejmenším problémem je silné svědění, provázené ale otoky měkkých tkání, pocitem dušení, zčervenáním, výrazným snížením krevního tlaku a strachem postiženého o život. Takový stav vyžaduje vždy okamžitou pomoc a přivolání rychlé záchranné služby. I mírnější projevy alergie jsou ale více než nepříjemné...
Letos je to trochu jiné
Lidé, kteří se s alergií potýkají po celý svůj život, vědí, čemu se vyhnout, a co naopak pomáhá. Jenže většinou stejně není možné vyhnout se alergenům úplně. Pak přichází na řadu léčba, která ale musí být odborně vedená. V tomto roce byl ale výskyt alergií na některé druhy pylů nižší než v minulých letech. Proč?
Podle lékařů je snížení počtu návštěv na alergologiích v tomto roce způsobeno pandemií koronaviru, respektive opatřeními proti jejímu nekontrolovatelnému šíření. A tak zatímco v jiných letech lidé bez omezení chodí ven, těší se na první jarní výlety do přírody a jsou tak vystaveni působení alergenů, v tomto roce museli být povětšinou doma.
Podle slov doktorky Petanové ale pokračovala práce alergologů i letos tak jako v jiných letech, jen v částečně omezeném režimu, kdy některé konzultace byly vedeny telefonicky. „Teď už fungování ambulancí probíhá v normálním režimu, zveme pacienty na plánované kontroly tak, jak jsou zvyklí i v nekoronavirové době. Samozřejmě stále dodržujeme doporučená zvýšená hygienická a protiepidemická opatření,“ dodala. Ale život se vrací (lépe řečeno prakticky vrátil) k normálu a s tím i výskyt alergií. Co s nimi, aby nám neznepříjemňovaly život nad únosnou míru?
- černý bez
- lípa
- pajasan
- všechny trávy kromě rákosu
- heřmánek
- jetel
- jitrocel
- kopřivovité
- merlíkovité
- pampeliška
- šťovík
- vojtěška
Důležitá je prevence
Pro každého alergika, který už o svém problému ví, je nutné mít doma preventivně potřebné léky. Antihistaminikum by ale měli mít doma i lidé, kteří se s alergií doposud nesetkali. Nikdy totiž nemůže vědět, kdy se dostane do styku s alergenem. „Alergici díky tomu mohou okamžitě snížit první příznaky pylové alergie, které někdy přicházejí naprosto nečekaně,“ konstatovala MUDr. Mgr. Jitka Petanová, CSc., z Ústavu imunologie a alergologie VFN a 1. LF UK. Je samozřejmé, že pokud je někdo alergický jen na jednu sezonně kvetoucí rostlinu, v jiných částech roku může být relativně klidný, na druhou stranu ale nikde není napsáno, že se nerozvine také alergie další.
Pohybem proti alergii
Karanténa tedy alergikům i alergologům letos částečně pomohla, na druhou stranu ale omezila pohyb venku, který paradoxně lékaři těmto lidem doporučují. „Naší populaci nyní hrozí rizika spojená s omezením fyzické aktivity. Pohyb doporučujeme všem pacientům s alergiemi. Pomůže s imunitou a pročistí hlavu,“ uvedla MUDr. Mgr. Jitka Petanová, CSc. Má to ale svá pravidla, která zmenší riziko masivního propuknutí příznaků alergie. „Alergici musí dodržovat pravidla při pobytu venku. K nim patří sportovat nebo chodit na procházky nejlépe ráno a po dešti, v době, kdy jsou alergeny v ovzduší v nižších koncentracích, po návratu domů by se měli osprchovat, umýt si vlasy a dbát na pitný režim.“
Pozor na intenzivní projevy alergie
Pyly byly, jsou a budou a ani koronavirus na tuto část života Země vliv nemá. Alergici proto mají podle doktorky Petanové žít stejně jako v jiných letech. Zároveň ale upozorňuje na možnou odlišnost, na níž je nutné si dát pozor. Mnozí lidé totiž stále ještě využívají možnost - nebo dokonce nařízení zaměstnavatele - pracovat z domova. Jejich vystavení pylům je tedy méně časté než v jiných letech. „Při přechodu do venkovního prostředí proto může být náraz expozice pylům mnohem intenzivnější než v předchozích letech. Počítejte s tím. Neznamená to v žádném případě zhoršení vaší alergie, což je dobrá zpráva,“ uzavřela MUDr. Petanová.
Imunoterapie pod lékařským dohledem
Alergii je ale možné také alespoň částečně předcházet, a to imunoterapií, jak uvedla tisková mluvčí České lékárnické komory Mgr. Michaela Bažantová. „Léčba spočívá ve vpravování alergenů do organismu alergika v pravidelných časových intervalech, a to ve formě podkožní injekce, tablet nebo kapek aplikovaných pod jazyk. Specifická imunoterapie se využívá pouze za dohledu alergologa. Pokud je přesně určen příčinný alergen, bývá velmi účinná.“
KAM DÁL: Největší Čech Jára Cimrman. Fiktivní génius se jmenuje podle hokejisty