Centrum pro kontrolu nemocí a jejich prevenci na svém webu uvádí, že se toto onemocnění u lidí projevuje podobně jako běžné neštovice. Opičí neštovice se projevují jako mnohem slabší verze těch klasických. Je proto možné symptomy nemoci lehce přehlédnout.
Mezi příznaky opičích neštovic patří:
- horečka
- bolesti zad
- bolest hlavy
- mráz přecházející po těle
- nateklé lymfatické uzliny
- bolesti svalů
- vyčerpání
Tyto symptomy se u pacienta, který se virem nakazil, objeví jako první a trvají 1 až 3 dny. Poté se u nakažených začíná objevovat celá řada příznaků, která se podobá běžným kožním problémům. Na kůži pacientů se totiž po několika dnech objevují:
- papuly
- vezikuly
- pustuly
- makuly
- strupy
Výše uvedené kožní útvary vypadají jako vyrážka, akné, puchýře nebo bradavice. Pokud se vám tedy na těle z ničeho nic objeví akné nebo jiné kožní problémy, kterými běžně netrpíte, může jít právě o opičí neštovice. V takovém případě je nutné co nejdříve kontaktovat vašeho praktického lékaře.
Je potřeba si na ně dávat velký pozor zejména proto, že se mohou objevit téměř kdekoliv, dokonce i na nohou. V takovém případě je možné symptomy nemoci zaměnit za neškodné puchýře, kterými řada z nás trpí po nošení tvrdé a těsné obuvi.
Bez doporučené léčby může infikace opičími neštovicemi skončit fatálně. V Africe, odkud toto virové onemocnění pochází, na něj podle získaných dat zemřel zhruba jeden člověk z každých deseti nakažených.
Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention
KAM DÁL: Doktor vysvětlil snadnou 10-3-2-1 metodu na lepší spánek.