Někteří lidé mají tendenci snižovat možné důsledky nemoci covid-19. Jak ale ukazují případy nejen z naší republiky, ale i ze zahraničí, opravdu není radno si s touto chorobou zahrávat. Své o tom ví i paní Judy Londová z Brooklynu, jejíž příběh přinesl list The New York Times…
Onemocněla před půl rokem
Paní Londová onemocněla již na počátku tohoto roku, ještě před vyhlášením jakýchkoliv opatření boje proti koronaviru. Jako učitelka na umělecké škole dojížděla metrem do práce a právě tam se pravděpodobně také nakazila.
Krušné dva týdny
První dva týdny nemoci byly podle jejího vyprávění velmi intenzivní. Bolest na hrudi, slabost, která jí téměř nedovolovala přejít z jedné místnosti do druhé, horečky. Hospitalizována ale nebyla, pouze průběh nemoci konzultovala se svým lékařem, který je specialistou na infekční choroby.
První radost brzy přešla
V květnu se cítila dost dobře na to, aby se mohla procházet po okolí, a postupně zvyšovala vzdálenost, kterou během dne ušla. Zdálo se, že se brzy zcela zotaví. Bohužel to tak ale nebylo. Nyní, více než půl roku po odeznění akutních příznaků, se stále cítí slabá a vyčerpá ji i krátká procházka. Dříve energické ženě obrátil koronavirus život naruby.
Stavy se střídají
„Někdy se cítím lépe a jsem schopná ujít míli nebo i více a cvičit jógu, pak se na dalších pět dní vrátí slabost,“ popisuje paní Londová. „Příznaky se zapínají a vypínají jako vypínačem, opakuje se stále dokola to samé - pocit tíhy na hrudi, zimnice, kašel, bolest v krku, sucho v ústech, brnění v paži, nepravidelný srdeční rytmus. Chystám se usnout, pak najednou začnu lapat po dechu, jako bych se topila, a musím vstát a projít se. Je to opravdu, opravdu depresivní.“
Další nové choroby
Kromě toho se u dříve zcela zdravé ženy objevila mírná cukrovka, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a další problémy, které se jí dříve vyhýbaly. Při komunikaci s dalšími lidmi, kteří se také zdánlivě vyléčili z nákazy koronavirem, pak zjistila, že zdaleka není jediná, u koho se takové problémy objevily.
Výzkum dlouhodobých následků
Na začátku pandemie se lékaři nutně zaměřili na boj s akutními projevy nemoci covid-19 a na záchranu životů, nyní však probíhá výzkum, jehož cílem je posoudit jeho dlouhodobé účinky a najít způsoby prevence a léčby trvalých příznaků. Rostou obavy, že pandemie povede k „významnému nárůstu lidí bojujících s trvalými nemocemi a zdravotním postižením“, uvedl časopis Nature.
Lékaři neznají prognózu
V komentáři v The Lancet v září mezinárodní tým specialistů na infekční choroby připustil, že lékaři netuší, co říct našim pacientům, když se ptají na průběh a prognózu jejich současných problémů. Mezi mnoha neznámými, které citovali, je možnost, že akutní covid-19 může spustit cukrovku nebo jiné metabolické poruchy. Vyloučena není ani možnost, že se u pacientů později objeví plicní onemocnění… V současné době bohužel stále množství neznámých informací o dlouhodobých důsledcích této potenciálně ničivé virové infekce převyšuje počet těch již známých.
Teplota, dušnost i problémy s pamětí
Jeden fakt je ale již známý. Pacient nemusí prodělat těžkou formu akutního onemocnění, a přesto se mohou později objevit příznaky, které přetrvávají měsíce a teprve čas ukáže, jestli ne dokonce i roky. Rozsah hlášených příznaků je přitom obrovský. Zahrnují neobvyklou únavu z fyzické nebo duševní činnosti, výkyvy tělesné teploty, vyrážky, problémy s pamětí a nespavost.
Poškození srdce
Virus covid-19 může poškodit plíce, srdce a mozek a zvýšit riziko přetrvávajících zdravotních problémů. Podle odborníků z Mayo Clinic zobrazovací testy provedené měsíce po zotavení z covid-19 prokázaly trvalé poškození srdečního svalu, a to i u lidí, kteří měli pouze mírné příznaky covid-19. Nemoc může způsobit velmi malé krevní sraženiny, které mohou blokovat kapiláry v srdci a trvale poškodit srdeční sval. Toto onemocnění může také oslabit krevní cévy a poškodit ledviny a játra.
Jizvy na plicích
Covid může zjizvit drobné vzduchové vaky plic a způsobit dlouhodobé potíže s dýcháním, i když se jizvy částečně uzdraví. Tento účinek na funkci plic ukončil život 107leté Marilee Shapiro Asherové, slavné umělkyně ve Washingtonu, D.C., která zůstávala profesionálně aktivní až do nakažení koronavirem. Během pěti dnů v nemocnici se sice vzpamatovala z akutní infekce, o několik měsíců později zemřela na poškození plic způsobené virem.
Jak je to se SARS
U SARS, dalšího onemocnění, způsobovaného jiným typem koronaviru, patnáctileté sledování pacientů zjistilo, že k největšímu uzdravení plic došlo do dvou let, ale některé mírné příznaky u více než třetiny vyléčených pacientů přetrvávají trvale.
Ani mozek není v bezpečí
Účinky aktivní infekce Covid-19 na mozek mohou zahrnovat mrtvice, záchvaty a dočasnou paralýzu zvanou Guillain-Barrého syndrom. Mnoho pacientů s covid během akutního onemocnění ztratilo čich a chuť, ale u některých tento problém přetrvával měsíce poté, co ostatní příznaky odezněly. Zůstávají otázky, zda virová infekce také zvýší riziko pozdějšího rozvoje neurologických problémů, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova choroba.
Stres a deprese
U lidí, kteří byli vážně nemocní chorobou covid-19, zejména u těch, kteří strávili týdny nebo déle na jednotce intenzivní péče, ať již s ventilátorem nebo bez něj, se mohou objevit příznaky posttraumatického stresového syndromu a přetrvávající problémy s úzkostí a depresí.
Pomalé zlepšování
Studie se 179 uzdravenými pacienty s covid v Itálii odhalila „zhoršenou kvalitu života“ ještě několik měsíců po vyléčení z akutní fáze nemoci u 44,1 %, přičemž vysoký podíl hlásil přetrvávající únavu, dušnost, bolesti kloubů a bolesti na hrudi. Podle zkušeností doktora McCarthyho se však post-covidoví pacienti postupně zlepšují, i když velmi pomalu. Navrhuje, aby pacienti dělali věci v menších dávkách a nenutili se hned žít tak, jak žili před covidem, což by mohlo jejich problémy ještě zhoršit.
KAM DÁL: Tajemství LED světla: Spouští biologické procesy, které omlazují, hojí a přivolávají sexuální apetit.