Potíže s vyprazdňováním nebo únikem moči a stolice: Podle lékařů jde o vážný problém, promluvili o příčinách i léčbě

Inkontinence není nemoc, je to symptom, který může mít celou řadu příčin, ať už jde o zdravotní stav, dispozice nebo běžné návyky
 

Potíže s vyprazdňováním trápí zhruba 40 % populace, přesto se o tom většina lidí stydí mluvit. Neřešené problémy pak často vedou k izolaci a vyloučení pacientů z práce i společenského života. Jak bořit tabu a ukázat lidem, že není důvod se stydět? Jak připomenout, že existuje účinné řešení, které je vrátí zpět k běžným činnostem? S inkontinencí dnes lidem pomáhají nejmodernější technologie, například sakrální neuromodulace.

Lidé se často domnívají, že únik moči či stolice nebo naopak neschopnost se vyprázdnit (zácpa, těžkosti s močením) se týkají zejména seniorů, ale není tomu tak. „Močovou inkontinencí trpí až 40 % obyvatel, fekální inkontinencí 3,5 % lidí do 60 let a ve vyšším věku se týká až 8 % populace, nad 70 let je to až 15 % lidí. Příčiny jsou různé, od neurogenních, tedy narušení komunikace nervového systému, přes poporodní poranění nebo pokles pánevního dna,“ vysvětluje MUDr. Michal Rejchrt z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Důvodem ale podle něj může být i roztroušená skleróza či diabetes, rizikovou skupinou jsou také lidé po operaci v oblasti konečníku nebo onkologičtí pacienti po ozařování. 

Lidé omezují sociální život

Problémy trápí muže i ženy a výrazně jim ztěžují život. Pacienti kvůli onemocnění musí extrémně často navštěvovat toaletu. „Stud jim však často brání problémy řešit, ty se stupňují, pojí se s nimi i další obtíže jako stres, nízké sebevědomí, strach, psychická nepohoda a s tím narůstají i problémy v zaměstnání, vztazích i společenském životě.“ Lidé pak omezují sociální život, izolují se a potíže se dále prohlubují. Pomůcky jako tampony, vložky nebo plenkové kalhotky řeší jen příznaky, nikoli příčinu. 

Neurostimulátor dokáže řešit příčiny, které jsou spojené s narušeným fungováním systému nervů, které ovládají vyprazdňování. Neřeší tedy stresovou inkontinenci, která je způsobená anatomickými či funkčními změnami. Sakrální neuromodulace je velmi efektivní, omezí obtíže až o 95 %, současně je miniinvazivní, tedy maximálně šetrná.

Zavedení neurostimulátoru umožňuje obnovit ovládání vyprazdňování a problém řeší dlouhodobě, účinně a bez nutnosti užívání léků. Léčba je plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění, mnoho lidí o ní ale stále neví.

Stimulátor vydrží 15 let

„Pomocí slabých elektrických impulzů, které neurostimulátor vysílá do nervového okruhu, se obnoví funkce močového měchýře a ten začne fungovat tak, jak má. Výhodou je, že nastavení intenzity a četnosti impulzů můžeme upravovat pomocí aplikace na mobilním telefonu, takže si pacient může stimulaci řídit podle potřeby,“ tvrdí doktor Rejchrt.

Následná rekonvalescence trvá zhruba dva týdny, pak se pacient může vrátit k běžnému životu včetně sportu. Přístroj je vhodný pro pacienty, u kterých selhal klasický způsob léčby, včetně léčby medikamenty. Nejnovější dobíjecí stimulátor vydrží až 15 let, pak ho lze během jednoduchého zákroku vyměnit. Pro řadu pacientů je sakrální neuromodulace průlomovým řešením, které je vrátí do života. 

Zkušenost paní Barbory

Potíže s močením trápily i paní Barboru: „Měla jsem hyperaktivní močový měchýř, ale současně spastický svěrač a poruchu vyprazdňování. Cítila jsem strašnou potřebu čůrat, ale když jsem si sedla, moč netekla a trvalo hrozně dlouho, než se to samo spustilo,” říká. Jako operátorka skladu potřebovala být stále k dispozici a co nejrychleji odbavovat papíry pro řidiče.

Ti na ni však museli často čekat, protože někdy na toaletu chodila co 20 minut, a navíc přes celou halu. Řešení nakonec našla v podobě sakrální neuromodulace ve Fakultní nemocnici Motol, kde jí pod kůži v pánevní oblasti zavedli malý neurostimulátor. Paní Barbora během hledání řešení problému absolvovala velké množství vyšetření, nějakou dobu dokonce chodila do práce s cévkou. Na operaci se tak doslova těšila a vkládala do ní velké naděje. „Dopadlo to výborně, přístroj skvěle funguje a místo 15 návštěv toalety mi stačí 6,” pochvaluje si. 

Zákrok, který vrací do života

Terapie pomocí sakrální neuromodulace funguje i v případě fekální inkontinence. Oproti obtížím s močením je únik stolice ještě náročnější na hygienu a pacienti se pak často doslova uzavírají doma. Zákrok, který pacienty vrátí do života, nabízí například v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny: „Neuromodulace při řešení inkontinence stolice umožňuje lidem návrat do normálního života. Chirurgický zákrok pacienta zatíží minimálně, efekt je dlouhodobý, a navíc díky zkušební fázi lze výsledek zákroku poměrně přesně předvídat. Dochází k výraznému omezení nutné medikace i pomůcek a neurostimulátor může být také alternativou střevního vývodu. Z dlouhodobého hlediska se snižuje počet úniků stolice na 2-6 % ve srovnání se stavem před stimulací a u některých pacientů dokonce dochází k úplné normalizaci stavu. Pacientům se tak zásadně zlepší kvalita života,” popisuje MUDr. Petr Vlček. 

V České republice tento zákrok absolvovalo už několik desítek pacientů ve specializovaných centrech v pražské Fakultní nemocnici Motol, Nemocnici na Bulovce, Nemocnici Hořovice, brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny a ve Fakultní nemocnici Ostrava. Zákrok je plně hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Přestože v zahraničí se jedná o běžně dostupnou léčbu, která se s úspěchem vykonává už přes 30 let, u nás se příliš nevyužívá a lidé o ní neví. 

KAM DÁL: Klíšťata útočí: Jak odhalit nemoci, které tento parazit přenáší, dřív, než je pozdě? Promluvila lékařka.

Klíčová slova: