Lidé trpící osteoporózou si mohou způsobit zlomeninu kosti i pouhým kýchnutím nebo ohnutím se, jak uvádí web Mayo kliniky.
Toto onemocnění totiž způsobuje, že kosti lidí, kteří jím trpí, jsou velmi slabé a křehké. Naše kosti se totiž neustále obnovují a problém nastává v případě, kdy naše tělo není schopné nahradit "staré" části kostí "novými".
Ke zlomeninám, způsobených tímto onemocněním, dochází zejména v zápěstí, kyčlích nebo v páteřních obratlech.
Mezi symptomy této nemoci patří:
- špatný postoj
- ztráta několika cm výšky
- zlomenina kosti, která byla způsobena něčím, co by kost nemělo za běžných okolností ohrozit
- bolesti zad
Na tyto příznaky by si měly dávat pozor zejména ženy po menopauze. Vyšší riziko vzniku osteoporózy mají ale i lidé z následujících skupin:
- Starší lidé (riziko vzniku osteoporózy je přímo úměrné věku)
- Lidé, u kterých trpí osteoporózou někdo z rodiny
- Lidé s drobnou postavou
Vyšší riziko vzniku osteoporózy ale může způsobit i nevyvážený jídelníček. Je proto potřeba se, zejména s přibývajícím věkem, více soustředit na to, z čeho je složena naše strava, a zabránit tak problémům spojeným s jídelníčkem, který pro naše tělo není ideální.
Je nutné si dávat pozor zejména na následující problémy:
- Nedostatek vápníku: Nedostatečný příjem vápníku může způsobit vznik této nemoci, také může přispívat k řídnutí kostí a jejich frakturám.
- Poruchy příjmu potravy: Větší riziko vzniku osteoporózy mají i lidé, kteří trpí některou z poruch příjmu potravy. Podváha totiž také způsobuje řídnutí kostí.
- Gastrointestinální zákroky: Chirurgické zákroky za účelem odstranění žaludku nebo části střeva mohou také velkou měrou přispět ke vzniku této nemoci. Dochází tak totiž ke zmenšení plochy, kterou se do těla vstřebávají živiny.
Zdroj: Mayo Clinic
KAM DÁL: Nejlepší doplňky stravy pro muže: Na jaké vitamíny nesmíte zapomenout.